Życie na podsłuchu

 pawel-kulczynski-earlids2_1PAWEŁ KULCZYŃSKI ‘EARLIDS 2’ (12 marca – 22 kwietnia 2011, otwarcie: 12 marca 2011, godz. 19:00 – 21:00)

 kurator : Stanisław Ruksza

 Druga odsłona cyklu Earlids, którego poszczególne części realizowane są według zbliżonej metody : samoewoluująca, wielokanałowa kompozycja/instalacja umieszczona w wyciemnionym pomieszczeniu, do którego transmitowane są odgłosy środowiska zewnętrznego.

 Odtwarzany dźwięk ulega głębokim przeobrażeniom w czasie rzeczywistym, a forma tych przekształceń zależna jest od rozmaitych czynników zewnętrznych np. pogody, pływów oceanicznych, ruchu osób i zwierząt, maszyn, aktywności ciągów komunikacyjnych – danych pochodzących z mierzalnych procesów, odpowiadających tematowi danej edycji Earlids. Obecna kieruje się ku uliczce sąsiadującej z Kroniką, która jest miejscem ulicznego handlu okolicznych mieszkańców, na różne sposoby starających się reperować domowe budżety, a generujących przy tym mnogość złożonych odgłosów.

Pierwsza odsłona cyklu Earlids prezentowana była po raz pierwszy w Krakowie w Fundacji No Local w ramach projektu Fragile Boredom.

 Paweł Kulczyński tropajn
zainteresowany obecnie nieoznaczonością, zjawiskami losowymi, sytuacjami niespójnymi, lenistwem, nudą, działaniem pozornym i psychodelią. Posługuje się szerokim spektrum narzędzi, głównie dźwiękiem, wideo, fotografią, DIY electronics, tworzy instalacje i instrumenty. Pod mianem tropajn koncertuje w przestrzeni publicznej, na nieużytkach i terenach poprzemysłowych, porusza się w obszarach improwizowanej elektroniki, elektroakustyki, wtrącając niekiedy słodkie melodie. Posługuje się strukturami algorytmicznymi i preparowaną gitarą w środowisku syntezy modularnej. Od 2005 związany z bytomską Kroniką. Występował na wielu festiwalach, m.in Sperm Praha, Plateaux Toruń, OFF Festival. Uczestniczył w kilku wystawach w kraju i zagranicą, m. in w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu (indywidualna: “Dbaj o estetykę wygladu” 2008, zbiorowe: “Alternatif Turistik” 2009, “Alfabet Kroniki” Berlin 2008, “Something Must Break” 2008 w ramach Off Festiwalu w Mysłowicach), w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (“Śląsk Active 3”, 2008). Jako projektant od lat współpracuje z Zachęta Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i CSW Kronika w Bytomiu. W 2010 roku zaproponowany przez niego projekt “Fragile Boredom” został zrealizowany we współpracy z krakowską fundacją No Local.

 http://www.tropajn.com/

Leave a Comment