Skromny, ale pełen mocy … – przywódca 5. poziomu ‘zasilania’. Piotr Kołodziej, Prezes Zarządu Vattenfall Distribution Poland S.A., wygłosił wykład zatytułowany ‘Dostępność energii elektrycznej jako warunek rozwoju gospodarczego i społecznego’.
‘Dostępność energii elektrycznej jako warunek rozwoju gospodarczego i społecznego’ to tytuł kolejnego wykładu z cyklu ‘Przedsiębiorczość w teorii i praktyce’, którego można było wysłuchać w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości. Tym razem spotkanie poprowadził Piotr Kołodziej – Prezes Zarządu Vattenfall Distribution Poland S.A.
Początki koncernu Vattenfall AB sięgają roku 1899. Jednak dopiero ponad 90 lat później podejmuje decyzję o ekspansji zagranicznej i zaczyna nabywać majątek w Europie. Od roku 1992 firma działa na rynku polskim. W 2001 roku konecern Vattenfall wziął udział w prywatyzacji Górnośląskiego Zakładu Energetycznego. Obecnie w jego rękach znajduje się wiekszościowy pakiet akcji (99, 97 %) GZE. Bierze aktywny udział we wszystkich etapach łańcucha wartości w obszarze energii elektrycznej. Przesłaniem koncernu jest działanie regionalne stąd w strukturze organizacyjnej widoczny jest podział nie tylko funkcjonalny, ale i terytorialny – grupy Biznesowe : Pan Europe, Nordic, Central Europe i Benelux.
Vattenfall zajmujący obecnie 5. miejsce pod względem wartości produkcji energii elektrycznej i ciepła sieciowego w rankingu europejskich koncernów energetycznych jest znaczącym graczem rynkowym. Osiągany przez niego rząd przychodów i zysków pozwala na rozwój – inwestowanie w nowe technologie i promowanie nowych rozwiązań. ‘Przedsiębiorstwo musi być zdolne do wygenerowania odpowiednich zysków na inwestycje związane z odtwarzania swego majątku. Każdy majątek się starzeje’, mówił Piotr Kołodziej. Jak się okazuje Vattenfall rok rocznie reinwestuje w będącą podstawą rozwoju infrastrukturę dość znaczną kwotę, bo około 3 mld Euro. W trakcie wykładu prezes Kołodziej kilkakrotnie podkreślał ogromne znaczenie rentownego wzrostu firmy, który pozwala na nie przerzucanie kosztów na klientów i pozostanie wysoce konkurencyjnym w grze na wolnym rynku. Właśnie ów rentowny wzrost jest jedną z pięciu ambicji strategicznych firmy. Pozostałe to :
-
Wzór dla sektora,
-
Numer jeden dla klienta,
-
Numer 1. dla środowiska,
-
Pracodawca z wyboru.
Vattenfall wciąż poszukuje nowych rynków zbytu, najlepszych miejsc do rozwoju. ‘Jeżeli firma się rozwija musi szukać. Nie może zadowalać się tylko tym co osiągnęła. To dotyczy każdej firmy i każdego z nas. Jeżeli myślimy, że osiągnęliśmy swój cel. Nauczyliśmy się wszystkiego, wiemy. To jest moment kiedy się cofamy. Człowiek uczy się całe życie. Nie ma takiego momentu, w którym może sobie pozwolić odpuścić’, wyjaśniał prezes P. Kołodziej. Analizując wartości strategiczne koncernu podkreślał także olbrzymią rolę kapitału ludzkiego. ‘Największą wartością każdej firmy są jej pracownicy. […] Nie ma dzisiaj prezesów, którzy mogą powiedzieć to ja stworzyłem firmę, to ja jestem bohaterem tej opowieści. To jest jego zespół. On jest tylko jest reprezentantem, który przekazuje to co ta firma jest w stanie wnieść i jaka jest wartość tej firmy’, mówił Piotr Kołodziej prezes zarządu Vattenfall Distribution Poland S.A. Obecnie Grupa Vattenfall zatrudnia ponad 40 000 osób. Skromny, ale pełen mocy, pokorny, lecz nieustraszony profesjonalnie wskazał co ‘tak naprawdę wprawia w ruch’ wielkie koncerny energetyczne takie jak Vattenfall. Z pewnością należy mu się tytuł przywódcy 5. poziomu (zasilania).
Efektywniejsze gospodarowanie zasobami energetycznymi
Poprawę efektywności energetycznej można osiągnąć poprzez zmniejszenie ilości zużytej energii elektrycznej przy zapewnieniu nie niższego poziomu życia. Jak to zrobić w praktyce ? Na przykład kupując sprzęt wysokiej klasy energetycznej, zamianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki, korzystanie nie tylko z taryfy dziennej, ale i tej nocnej czy też sadzenie drzew. Jednak średnioroczna wielkość dwutlenku węgla pochłoniętego przez 1 buk to 8, 6 [kg/1 rok], dąb i świerk – 8, 3 [kg/1 rok], a sosnę 5, 3 [kg/1 rok]. Jak wynika z obliczeń każdy z nas winien zasadzić koło swego domu prawdziwy las by wyprodukowany w jego zakładzie produkcyjnym czy gospodarstwie domowym dwutlenek węgla został pochłonięty i ‘zneutralizowany’.
Uproszczona recepta naprawy energetyki utożsamiana jest dziś przez wielu specjalistów z pojęciem sieci ‘smart grid’ (ang. inteligentnej sieci). Stworzony dzięki niej inteligentny system energetyczny umożliwia klientom pomiar i kontrolę zużycia energii w urządzeniach elektrycznych w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki ‘smart metering’, czyli inteligentnym licznikom energii elektrycznej komunikujących się z lokalną siecią energetyczną i źródłami energii za pośrednictwem sieci internetowej. Rozwiązanie to umożliwia klientom sterowanie podażą, przykładowo zmniejszenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w godzinach szczytu. ‘Smart grid’ pozwala więc na poprawę efektywności gospodarowania energia pochodzącą zarówno z nieodnawialnych, jak i odnawialnych źródeł energii oraz zmniejsza uzależnienie poszczególnych obszarów od ilości zasobów, a więc znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.
Maya Kowalczyk
Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).