Uwaga na przebarwienia

 Przyczyny powstawania przebarwień. Jak zapobiegać powstawaniu kolejnych ? Kiedy najlepiej rozpocząć kurację likwidującą przebarwienia ? Jak korygować przebarwienia i niedoskonałości skóry ? Na te i inne pytania odpowidają ekspertki : dr Monika Lelonkiewiczspecjalista dermatolog oraz  Lidia WoźnicaSokołowska z Akademii Wizerunku.

Podział przebarwień :

Naskórkowe :

Piegi (ephelides) to liczne drobne (wielkości 1-5 mm), nieregularne, jasno lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na skórze twarzy i kończynach górnych. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie.

Melasma jest jednym z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawiają się najczęściej po 30 roku życia. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowe plamy umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Najczęściej pojawiają się w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników).

Plamy soczewicowate są to okrągłe lub owalne, nieco wypukłe wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed słońcem i solarium. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia.

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy. Skórne: melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej. Mieszane: cechy przebarwień naskórkowych i skórnych. Rodzaj przebarwienia można określić oglądając skórę oświetloną lampą Wood’a.

Przyczyny powstawania przebarwień

Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym. Choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy, działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach, także mogą powodować powstawanie przebarwień.

Co to oznacza w praktyce ?

Niezbędna jest ochrona przed słońcem w trakcie ciąży, stosowanie doustnej antykoncepcji, zastępczej terapii hormonalnej, w okresie menopauzy i kuracji hormonalnych. W miesiącach nasłonecznionych warto upewnić się czy nasze kosmetyki nie są fotouczulające.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień ?

Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowaniu zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszeniem odzieży osłaniającej ciało.
Preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana w Polsce od kwietnia do końca września. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok, niezależnie od pory roku.

Jak leczyć przebarwienia ?

Leczenie miejscowe : Hydroksykwasy, Hydrochinon – w stężeniu 2% stosowany do usuwania i rozjaśniania plam soczewicowatych, piegów, ostudy, przebarwień pozapalnych, pochodne witaminy A o sile działania zbliżonej do hydrochinonu, ale muszą być stosowane dłużej. Kwas kojowy i kwas azelainowy mają średnią moc działania. Seria kosmetyków White Objective która została stworzona dla skóry ze skłonnością do powstawania przebarwień.

Zabiegi laserowe : Światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując lasery Ng:Yag, rubinowe oraz żródła światła (IPL) w leczeniu: piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, a także przebarwień polekowych.

Dermamelan, Cosmelan : Preparaty składające się z maski i kremu do stosowania w domu. Mikrodermabrazja mało efektywny sposób usuwania przebarwień. Często jako przygotowanie do innych zabiegów.

Krioterapia : Leczenie zimnem daje dobre wyniki w przypadku rogowacenia starczego, plam soczewicowtych i brodawek łojotokowych.

Metody chirurgiczne : Stosowane w celu usunięcia np. znamion barwnikowych

 

 

 Część dotyczącą korekcji przebarwień opracowała Lidia Woźnica –Sokołowska z Akademii Wizerunku.

e-mail: kontakt@akademiawizerunku.com

Korekcja przebarwień i niedoskonałości skóry

Wykonując codzienny makijaż skupiamy się głównie na podkreśleniu oka i ust. Nie pamiętamy o tym, że wyrównanie kolorytu cery, jest podstawą dobrego makijażu. Zatuszowanie siniaków pod oczami, rozświetlenie cery, likwidacja przebarwień i rozszerzonych naczyń, spowoduje że nasza skóra będzie wyglądała świeżo, zdrowo, młodo i promiennie.

Istnieje wiele produktów godnych polecenia, np. korektory pod oczy, o bardzo lekkiej konsystencji, nie obciążające skóry, które niwelują nierówności w kolorze skóry. Kamuflaże, dzięki którym pozbędziemy się czerwonych naczynek krwionośnych oraz bazy pod podkład, które wyrównują koloryt skóry, ale także korygują rozszerzone pory i inne niedoskonałości. Należy pamiętać, że wszystkie preparaty kamuflujące powinny być dopasowane kolorystycznie do cery i podkładu, który stosujemy po repigmentacji. Nakładamy je cienką warstwą i dokładnie wklepujemy. Ważne jest również utrwalenie wszystkich warstw pudrem sypkim. Należy pamiętać, że tego produktu używamy oszczędnie. Dopiero na tak przygotowanej skórze dalszy makijaż ma sens i wygląda efektownie.

 Już wkrótce materiał o programie redukcji przebarwień zgodnym z biologicznym rytmem skóry.

Leave a Comment