Słoneczna Gwiazda (G2 V) i Jego Wyskość Filtr

 img_sun10001Według teorii angielskiego logika i ekonomisty Williama Stanleya Jevonsa jedną z egzogennych przyczyn  cykliczności gospodarki jest występowanie plam na tarczy słonecznej. W trakcie podróży po wszechświecie warto poflirtować z filtrami http://mars9.jpl.nasa.gov/msl/participate/sendyourname/index.cfm?action=getcert&hashid=AA2BA0C7FE85404577BFD0B0FA389DA6

 img_sun20001Kryzys zmusił Williama Stanleya Jevonsa (1835 – 1882) do przerwania studiów przyrodniczych w londyńskim University College i wyjazdu w celach zarobkowych do Australii, gdzie pracował m. in. jako osoba oznaczająca i certyfikująca metale oraz ich stopy. Kontakty z miejscowym środowiskiem naukowym sprawiły, że zainteresował się problematyką ekonomii politycznej oraz nauk społecznych. Po powrocie do Londynu ukończył studia magisterskie z logiki, filozofii i ekonomii politycznej. W tym samym roku opublikował rozprawę naukową zatytułowaną ‘General Mathematical Theory of Polictical Economy’ (1862). Była ona przyczynkiem do stworzonej przez niego subiektywno – marginalnej teorii wartości opartej na hedonistycznie pojmowanej użyteczności krańcowej, którą szczegółowiej opisał w dziele ‘The Theory of Political Economy’ (1871). W roku 1863 ukazała się jego druga praca, ‘A Serious Fall in the Value of Gold’, która stanowiła naukową analizę wzrostu cen w Kalifornii i Australii w okresie po odkryciach żył złota. Był to jeden z większych kroków milowych ku opracowaniu teorii indeksów ekonomicznych. W kolejnych latach ukazały się m. in. ‘Investigations in Currency and Finance’, ‘The State in Relation to Labour’.
 W. S. Jevons był jednym z twórców subiektywistycznego kierunku w ekonomii politycznej. Uważał, iż winna ona badać ilościową stronę zjawisk gospodarczych. Jeston on również autorem teorii wpływu plam słonecznych na cykliczność gospodarki.

Słoneczne fluktuacje

 alanyaSłońce ☉ to centralne ciało Układu Słonecznego, które stanowi ponad 99 % jego masy. Na powierzchni Słońca panuje temperatura około 5 800 K stąd zgodnie z międzynarodową klasyfikacją  oznacza się go jako gwiazdę G2 V. W atmosferze i fotosferze tego najjaśniejszego obiektu na niebie  obserwuje się szereg zjawisk, których natężenie waha się cyklicznie. Jako, że gwiazda ta jest głównym źródłem energii docierającej do Ziemi zjawiska ta mają także wpływ na życie na naszej planecie. Pojawiające się w fotosferze Słońca plamy mają średnicę od kilkuset kilometrów (pory) do 100 000 km (plamy olbrzymy). Pierwsze plamy słoneczne zauważono już w czasach starożytnych. Byl to wynik obserwowacji nieba gołym, nie uzbrojonym w teleskop, okiem. W trakcie życia plama słoneczna zmienia swe rozmiary i kształty. W okresie dojrzałości, w widmie światła białego, przypomina stokrotkę. Jej centralna część zwana jest umbrą. Jako, że jest chłodniejsza o co najmniej 2 800 K od temperatury panującej na powierzchni Słońca ma ciemny kolor. Temperatura materii w otaczającym ją półcieniu ma temperaturę niższą o  ok. 1 000 K od temperatury powierzchni Słońca. Wewnątrz plam istnieje bardzo silne pole magnetyczne o natężeniu nawet do 4 000 gausów.
 Zarówno same plamy słoneczne, jak i towarzyszące im zjawiska typu pochodnie (górna fotosfera) i rozbłyski (atmosfera) są źródłem wielu zjawisk geomagnetycznych, które powodują zakłócenia w życiu na Ziemi. Do dziś naukowcy nie wyjaśnili w pełni przyczyn ich występowania. Częstość pojawiania się plam słonecznych waha się okresowo zgodnie z cyklem aktywności słonecznej. Okresy niższej aktywności powtarzają w mniej więcej 500 – letnich interwałach. W trakcie Minimum Maudera (1645 – 1715) zaobserwowano zaledwie ok. 50 plam słonecznych.  Często wiąże się to z wystąpieniem ‘Małej Epoki Lodowcowej’, czyli ochłodzenia atmosfery ziemskiej w latach 1550 – 1850. Dziś wiemy o istnieniu ok. 40 000 – 50 000 plam na tarczy Słońca.
 Amerykańska agencja NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration), której misją jest ‘utorowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryć naukowych i badań z dziedziny astronautyki’ stale monitoruje aktywność Słońca. Według jej ostatnich komunikatów Słońce świeci obecnie nad wyraz spokojnie, a na jego tarczy obserwuje się codziennie średnio dwa nowe obszary o podwyższonym natężeniu pola magnetycznego. Nie oznacza to jednak, że otuleni jego promieniami możemy spać spokojnie. Co roku Laboratoire Dermatologique Bioderma organizuje kampanię edukacyjną pod hasłem ‘Słoneczny patrol dla skóry’, która pokazuje jak w pełni korzystać z dobrodziejstw promieni słonecznych jednocześnie minimalizując skutki uboczne ich działania.

Promienny wygląd podczas lata, czyli jak umiejętnie korzystać ze słońca

 Słońce odgrywa bardzo ważną  rolę w naszym życiu i wpływa zarówno na fizyczne jak i psychiczne samopoczucie. Wielu z nas po prostu lubi być opalonymi, a złocisty odcień skóry kojarzy nam się ze zdrowiem i relaksem. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować wiele uszkodzeń w skórze. Część tych zmian jest widoczna od razu (poparzenie słoneczne) jednak te najpoważniejsze ujawniają się dopiero po dłuższym okresie (fotostarzenie oraz nowotwory skóry), dlatego też często nie kojarzymy ich z np. wakacyjnymi poparzeniami sprzed lat. Jak zatem korzystać ze słońca tak żeby uzyskać upragnioną opaleniznę, a jednocześnie zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków? Na szczęście da się te dwie rzeczy pogodzić stosując się do kilku prostych zasad, zaopatrując w odpowiedni produkt z filtrem i przede wszystkim – korzystając ze zdrowego rozsądku.

1. Korzystaj ze słońca z umiarem
 Będąc na wakacjach na południu Europy lub w bardziej egzotycznych ciepłych krajach można zauważyć, że w godzinach popołudniowych całe życie zamiera. Zaczyna się sjesta. To bardzo dobry zwyczaj nie tylko z/w na wysokie temperatury, ale również na promieniowanie, które pomiędzy 11 a 14 jest najintensywniejsze. W tych godzinach lepiej posiedzieć w cieniu.
2. Pamiętaj o tym gdzie się znajdujesz
 To bardzo ważna zasada! Słońce nie operuje tak samo w każdej szerokości geograficznej. Im bliżej równika tym promieniowanie będzie silniejsze. Ale ważne są  również inne czynniki – słońce odbija się od śniegu (aż 80% !), piasku i wody. Wybierając produkt z filtrem weź pod uwagę wszystkie te okoliczności.
3
. Nie zapomnij o podstawowych zasadach fizjologicznych
 Należy pamiętać, że w wysokich temperaturach tracimy więcej wody. Dlatego też należy pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej. Trzeba też pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem oraz nakryciu głowy – szczególnie u dzieci!
4. Chroń swoją pociechę
 Skóra dorosłego ma własne mechanizmy obronne chroniące przed negatywnymi skutkami poparzeń słonecznych. Jednak skóra dziecka jest zupełnie bezbronna. Dlatego też ważne jest żeby w miarę możliwości ograniczyć ekspozycję dzieci na słońce (szczególnie tych poniżej 3. roku życia), a jeśli nie ma takiej możliwości to zapewnić im najwyższą fotoprotekcję dostosowaną do potrzeb najmłodszych, odporną na wodę i pot
5. Dobierz wysokość filtra do swoich potrzeb
 Każdy z nas ma inny rodzaj karnacji i inaczej reaguje na słońce. Osoby o skórze bardzo jasnej i łatwo ulegającej poparzeniom powinny sięgnąć po produkty o najwyższym współczynniku SPF – 50+. Osoby, które mają ciemną karnację i od razu opalają się na brązowo mogą wybrać niższe faktory. W aptece znajdziemy też produkty dostosowane do innych potrzeb naszej skóry – filtry ograniczające rumień dla skór naczyniowych, matujące dla skór tłustych, ograniczające ryzyko powstania przebarwień. A jeżeli bardzo nam zależy na złocistej opaleniźnie – dostępne są już produkty, które poza ochroną pobudzają też naturalny proces powstawania barwnika pozwalając nam bezpiecznie się opalić bez ryzyka poparzenia
6. Posmaruj się zanim wyjdziesz z domu/hotelu
 Słońce świeci nie tylko na plaży, ale również w drodze na nią! Dlatego, szczególnie przy wrażliwej skórze, należy posmarować się przed wyjściem, żeby uniknąć poparzenia zanim rozłożymy się na piasku. Trzeba też pamiętać żeby posmarować się dokładnie i nie zapomnieć o uszach, które najczęściej ulegają poparzeniom
7. Pamiętaj o ponowieniu aplikacji
 Nawet najbardziej profesjonalny filtr nie zapewni całodziennej i 100% ochrony! Filtry ulegają ścieraniu (np. kiedy po kąpieli używamy ręcznika), a także po prostu się zużywają (pochłaniając energią promieniowania UV). Dlatego też należy się dosmarowywać co 2-3 godziny. Pamiętając o tym najlepiej wybrać lekkie konsystencje, dobrze rozprowadzające się na skórze np. formę sprayu.
8.
Korzystaj z urlopu !
 Filtr wybrany, skóra posmarowana, słońce pięknie świeci. Można korzystać ze wszystkich uroków wakacji bez poparzeń, schodzącej skóry i nieprzespanych nocy. A po powrocie do domu cieszyć się piękną, złocistą i bezpieczną opalenizną !

 Maya Kowalczyk

 Patrz także ‘Flirtowanie z filtrami’ (tabela służaca określaniu fototypów oraz tabele umożliwiające dobór wysokości filtrów na okres wakacji letnich – pierwszy tydzień – według Laboratoire Dermatologique Bioderma). 

 Z wykorzystaniem materiałów Laboratoire Dermatologique Bioderma.

 Autorka ukończyła  Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

 

Leave a Comment