Szkodliwe warunki środowiskowe na jakie narażone są włosy winny znaleźć odzwierciedlenie w stosowanych preparatach dermokosmetycznych i stylizacyjnych. O ile to tylko możliwe należy ograniczać taką ekspozycję. Ale jak? Okazuje się, że nawet promienie słoneczne mają także swe ciemne strony. Stąd latem warto sięgać po dermokosmetyki zapewniające nadzwyczajną ochronę włosom wystawionym na szkodliwe działanie słońca, wiatru i wody, a więc wzbogacone filtrami, nawilżające, regenerujące i przeciwdziałające naelektryzowaniu i wypadaniu włosów.
Czytaj także: Kuracja stymulująca wzrost nowych włosów, Brakujące elementy, Dercos Neogenic, Uaktywnianie “śpiących” cebulek.
O ‘infiltracji’ powinny pamiętać szczególnie osoby o jaśniejszym kolorze włosów, bowiem zawierają one mniej melaniny – naturalnego filtru przeciwsłonecznego. Zimowe kosmetyki nie muszą zawierać filtrów, chyba, że także o tej porze roku chodzimy do solarium lub wygrzewamy się na stoku. O każdej porze roku podczas kąpieli skóry głowy i mycia włosów ostatnie płukanie należy wykonać przy użyciu chłodniejszego strumienia wody, a suszyć w miarę chłodnym strumieniem powietrza. Najzdrowsze jest delikatne osuszenie ręcznikiem. Susząc włosy suszarką należy kierować jej dyszę od czubka głowy ku końcówkom. W ten sposób domyka się i wygładza łuski włosa.
Włos to meteoropata
Włosy są typowymi metereopatami wrażliwymi na zmiany pogody. W XVIII w. skonstruowano nawet higrometr działający w oparciu o właściwości ludzkiego włosa. Nie posiadające zewnętrznej powłoki hydrolipidowej włosy marzną zimą, a latem i pod wpływem suszarek, lokówek i prostownic przegrzewają się. Zarówno mróz, jak i upały powodują, że włosy i paznokcie tracą zapasy wody. By temu zapobiec należy używać urządzeń wyposażonych w czujniki temperatury i wilgotności oraz preparaty do pielęgnacji i stylizacji zawierające substancje zamykające łuski (pH = 4,5-5), zatrzymujące wilgoć i regenerujące. Zimowe czapki i letnie kapelusze uszkadzają łuski włosa. Wywołane ich noszeniem tarcie sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają szybciej produkować łój w wyniku czego włosy tracą puszystość. Ponadto nakrycia głowy wykonane ze sztucznych surowców mogą zmienić ładunek włosów i powodować ich naelektryzowanie. Warto więc pamiętać o dermokosmetykach i nutrikosmetykach do pielęgnacji skóry głowy, włosów i paznokci wzbogaconych o minerały. Pomagają one w utrzymaniu delikatnej równowagi wodnej niezbędnej do zrównoważonego przebiegu procesów, które m. in. zapobiegają elektryzowaniu i odwadnianiu.
Program skrojony na miarę
Zindywidualizowany program pielęgnacji włosów winien być oparty na specjalistycznej diagnozie ich stanu. Osobom, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów czy łysienia polecam preparat Dercos Neogenic, który stymuluje wzrost nowych włosów. Kuracja jest niezwykle skuteczna, a co najważniejsze pierwsze pozytywne efekty zauważalne są już po kilkunastu dniach. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w najnowszych badaniach na temat budowy włosa. Zacznijmy jednak od początku.
Włosy (łac. pili) to naskórkowe twory zrogowaciałe. Człowiek ma 3 rodzaje włosów :
- meszek – pokrywa skórę tułowia, kończyn i twarzy,
- włosy długie – na głowie, pod pachami, na wzgórku łonowym oraz na brodzie u mężczyzn,
- włosy szczeciniaste – brwi, rzęsy, włosy nozdrzy i przewodu słuchowego zewnętrznego.
Niezależnie od naturalnej zaprogramowanej genetycznie barwy włosy, mają taką samą budowę. Każdy włos składa się z trzonu, korzenia, cebulki i brodawki włosowej. Trzon zaś składa się z osłonki, warstwy korowej i rdzenia. Najbardziej zewnętrzna warstwa, osłonka, zbudowana jest z zachodzących na siebie łusek keratynowych. Gdy są one ułożone płasko włosy są zdrowe, pełne blasku. Gdy łuski zaczynają ulegać degeneracji włosy matowieją, tracą sprężystość i połysk. Poodchylane i połamane łuski nie odbijają już tak dobrze światła. Znajdująca się tuż pod osłonką warstwa korowa zbudowana jest z m.in. z pęcherzyków powietrza oraz ziaren barwnika (melaniny) decydujących o kolorze włosów. Melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment znajdują się w korzeniu włosa. Od ich ilości, aktywności oraz od tego czy produkują one czarno-brązową eumelaninę czy żółto-czerwoną feomelaninę zależy intensywność naszego naturalnego koloru włosa.
Część włosa leżąca w głębi skóry to jego korzeń. Jest on położony w zagłębieniu zwanym mieszkiem włosowym, którego ujście znajduje się na powierzchni skóry. Położony 3-4 mm pod powierzchnią skóry w pochewce z zewnątrz otoczony jest tkanką łączną z mnóstwem włosowatych naczyń krwionośnych. Dolna część mieszka tworzy cebulkę włosa, która odpowiedzialna jest jego wzrost i procesy regeneracyjne. Zagłębienie w cebulce to brodawka włosa skupiająca naczynia krwionośne oraz nerwy. Pośredniczy ona w odżywianiu włosa. Z mieszkiem włosowym łączy się, regulujący napięcie skóry i pochylenie włosa, mięsień gładki oraz przewód gruczołu łojowego. Ten ostatni wydziela do torebki włosowej łój, który przez jej ujście dostaje się na powierzchnię skóry. Opróżnienie gruczołu łojowego spowodowane jest skurczem mięśnia przywłosowego. Łój zawiera dużą zawartość ciał tłuszczowych oraz kwaśne pH przez co spełnia funkcje ochronną. Hormony kobiece hamują wydzielanie łoju, zaś męskie pobudzają je. Ponadto męski hormon testosteron sprawia, że skóra głowy mężczyzn jest delikatniejsza niż kobiet, a tym samym mniej skuteczna jako naturalna bariera ochronna – szybciej traci wilgoć, jej komórki wolniej się odnawiają i starzeją.
U obu płci kluczową rolę w regeneracji włosów odrywają komórki macierzyste. Znajdują się one w dwóch siedliskach:
- w górnym siedlisku w górnej części gruczołu łojowego,
- w dolnym siedlisku, tuż nad cebulką.
Cykl życia włosa
Już w okresie płodowym skóra pokryta jest owłosieniem. Włosy na głowie mamy już przychodząc na świat. Cykl życia włosa składa się z 4 faz :
- wzrostu (anagenowa) – komórki otaczające brodawkę namnażają się i wzrastają w mieszku włosowym. Faza ta trwa od 2 do 4 lat.
- faza regresji (katagenowa) – włos przestaje rosnąć, a cały mieszek kurczy się i przesuwa w kierunku powierzchni skóry głowy. Ta krótka faza trwa od 2 do 3 lat.
- spoczynku (telogenowa) – wzrost włosa spowalnia się aż wreszcie ustaje. Skurcz mieszka unosi włos ku powierzchni skóry. Włos wypada (faza wypadania), a mieszek kurczy się pozostaje w fazie spoczynkowej. Trwa ona od 2 do 12 miesięcy.
- regeneracji (neogenowa), podczas której aktywność komórek macierzystych prowadzi do regeneracji nowych mieszków. Jest to początek nowej fazy wzrostu. Po czym komórki w cebulce zaczynają się dzielić, mieszek powiększa się i wraca do fazy wzrostu.
Problemy z wypadaniem
Włosy na głowie są zawsze na różnych etapach tego cyklu, z czego ok. 90 % włosów znajduje się w fazie wzrostu. Tempo ich wzrostu to 15 cm na rok. Najgęściejsze są włosy jasne. Naturalne blondynki mają ok. 150 000 włosów. Najrzadsze są włosy szatynek – ok. 95 000. Każdego dnia tracimy 40 – 100 włosów z kapitału obejmującego przeciętnie 100 000 – 150 000 włosów na głowie.
Zwiększone wypadanie włosów związane jest m.in. z :
- czynnikami genetycznymi,
- stresem,
- niedoborem snu,
- przesileniami sezonowymi (wiosna, jesień),
- nieodpowiednią pielęgnacją,
- czynnikami chemicznymi, mechanicznymi i wysoką temperaturą,
- chorobami, np. : nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, infekcje z wysoką gorączką, niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- zaburzeniami hormonalnymi,
- zaburzeniami przemiany materii,
- złymi nawykami żywieniowymi,
- uwarunkowaniami genetycznymi.
Na problemy z wypadaniem włosów i łysieniem polecam kurację od wewnątrz – nutrikosmetyki takie jak przykładowo Inneov Densitology – przytwierdzanie cebulki i wzrost włosów, szampon przywracający gęstość włosów z cząsteczką Stemoxydine marki Vichy, a w przypadku poważniejszych problemów kurację stymulująca wzrost nowych włosów Vichy Dercos Neogenic (jednym ze składników aktywnych jest aktywna cząsteczka Stemoxydine w stężeniu 5 %).
Maya M. Kowalczyk
O autorce:
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, Europӓische Akademie Für Führungskrӓfte (Zarządzanie firmą na rynkach zagranicznych), Uniwersytetu Ekonomicznego im. Karola Adamieckiego w Katowicach (Handel zagraniczny), Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania (Zarzadzanie i marketing, Zarządzanie-Zarządzanie firmą europejską), TOEIC, College’u języka angielskiego, College’u języka niemieckiego, DP-Fremdsprachen, The London Callan School, The American Academy Kaplan – College Biznesowy, Berlitz International, Inc. (program opracowany przez Harvard Business Review)-dyplomy magisterskie i pozostałe z wyróżnieniami.
Wybrane ukończone szkolenia, seminaria i warsztaty: Diversity & Inclusiveness, Thinking and Decision Making, Be global!, The Secrets Behind the Brand, Nonviolent Communication, Certified Internet Webmaster, Maraton Warszawa-London, Umiejętności liderskie kluczem do sukcesu, Etykieta menedżera, Savoir-vivre w biznesie, Profesjonalna komunikacja w biznesie, Nowoczesne narzędzia Public Relations, IT2B-komunikacja działów technicznych z klientem biznesowym, Skuteczna komunikacja pomiędzy sferą nauki a biznesu, Innowatyka, Program transferu innowacji do biznesu, Innowacje marketingowe-Gryfikacja, Efektywne zarządzanie firmą-nowe narzędzia informatyczne, BPMN-modelowanie procesów biznesowych, Site Development Associate, Skuteczna praca IT, Assessment Center, Sztuka przemawiania, Szkoła Giełdowa, Szkoła milionerów, Realizacja projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Zarządzanie czasem, NLP-techniki perswazji, Inteligencja emocjonalna, Technologia metamorfoz, Kapelusz stulecia, Sztuka przedsiębiorczego myślenia.