13 października 2012 r. w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva odbył się pierwszy Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorców zorganizowany przez Ruch Palikota. Na spotkanie przyjechało setki ludzi z całej Polski. Kongres rozpoczęło wystąpienie Andrzeja Olechowskiego, byłego Ministra Finansów i Ministra Spraw zagranicznych RP, jednego z założycieli Platformy Obywatelskiej. –Chodzi o to by urzędnicy zrozumieli, że sukces przedsiębiorcy jest jego sukcesem-mówił Olechowski. W trakcie wystąpienia podkreślał także swe niezadowolenie, iż według światowego rankingu Doing Business w rankingu łatwości podejmowania decyzji w handlu zagranicznym Polska jest zaledwie na 23. miejscu. Na podsumowanie przytoczył afrykańskie powiedzenie: „Jeśli chcesz mieć zupę, pilnuj by garnek nie wykipiał”. Olechowski żegnany był burzliwymi oklaskami i okrzykami “Damy radę!”.
Kolejna prelegentka, dr Małgorzata Starczewska-Kszysztoszek, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła krótka analizę sytuacji rynkowej. –Dziś najlepiej rozwijającymi się krajami są Chiny, Indie i Brazylia. Duży potencjał rozwojowy ma także Indonezja-mówiła. Przytaczając wyniki przeprowadzonych ostatnio ankiet wskazała, iż zaledwie 0, 8 % respondentów przyznała, iż ich firmy prowadzą operacje na powyżej wskazanych rynkach dalszych, zaś 0, 6 % badanych firm myśli o wejściu na nie. –Państwo mają swe pomysły biznesowe. Po drodze jest tysiące znaków, które pokazują, aby zbłądzić. Nie dajcie!-zaapelowała na zakończenie swego wystąpienia.
Łukasz Gibała, Przewodniczący Rady Programowej, opowiadał o trzech podstawowych filarach obecnego programu Ruchu Palikota: przyjaznej administracji, przyjaznych podatkach oraz innowacyjności. Optował za usunięciem barier w działalności przedsiębiorców poprzez obniżenie o 30% składek na ZUS, płaceniu podatku VAT po zapłacie, wprowadzenie zerowego ZUS-u dla przedsiębiorców, skrócenie czasu sądowego dochodzenia należności do 90 dni, wprowadzenie zasad „milczącej zgody” i „prawa do błędu”, wprowadzenie innowacyjności jako kryterium w przetargach publicznych, dawanie finansowego wsparcia na starcie oraz przeprowadzenie reformy szkolnictwa wyższego. –Liczą się tylko te kraje, które twórczo traktują swą kulturę i absorbując kulturę innych krajów są w stanie stworzyć takie wartości, które przyciągną innych-mówił Gibała. Jego zdaniem kluczami do sukcesu są atrakcyjna kultura i innowacyjna gospodarka. Na zakończenie pierwszej części obrad wystąpił sam Przewodniczący Janusz Palikot, przedsiębiorca i polityk. Jego przemówienie spotkało się z największym entuzjazmem zebranych. Raz po raz przerywano je gromkimi brawami i okrzykami „Damy radę!”. Publiczność machała tabliczkami z napisem „Damy radę!” oraz pierwszym numerem wielkoformatowego magazynu „Palikotpost”. –Fala energii wyniesie nas do góry, a polskim przedsiębiorcom da wiarę w sukces-konkludował.
W drugiej części kongresu na scenie pojawił sie panel ekspercki.