Nurt eksperymentalny

 mcqueenNurt eksperymentalny w modzie to obszar, który ma niewiele wspólnego z estetyzacją kultury. Wręcz przeciwnie ubrania są często podarte, nadprute, sfastrygowane, sklejone. Twarze zaś przysłaniają bandaże, maski czy dziwaczne nakrycia głowy. Jednym z jego najbardziej znanych twórców był angielski projektant Alexander McQueen.

AlexanderMcCzym powinna być moda ?

Strój to dla każdego z nas symboliczna i niewerbalna strona naszej komunikacji z otoczeniem, najbardziej uniwersalny język świata. Pojawia się jednak pytanie czy służyć ma ona jako narzędzie do wyrażania własnego ‘ja’ czy też kreowania piękna. – Moda winna być jednym i drugim, lecz przede wszystkim zabawą. Nie przypisywałbym modzie funkcji których nie pełni. Jeżeli mówimy o symbolach religijnych czy subkulturach to wszystko są tak naprawdę znaki graficzne. Żaden projektant nie widzi tego inaczej. Projektant, który przykładowo  wykorzysta w swej kolekcji różaniec wykorzystuje go gdyż jest to piękna forma. Moim zdaniem takie jest tego znaczenie. Oprócz tego co mówią projektanci trzeba wziąć pod uwagę jak żyją i co robią. Nie można mówić, że przekazuje się jakieś wartości jeśli nasze życie jest ich zaprzeczeniem. Aleksander McQueen fantastycznie wykorzystywał symbole i kolorystykę katolicką natomiast, przynajmniej w moim odczuciu, to ciągle nie ma nic wspólnego z katolicyzmem jako wartością. Pamiętajmy, że kolebką współczesnej sztuki europejskiej jest Kościół. Był on mecenasem większości klasyków sztuki. Dla plastyka, projektanta to zawsze jednak będą wzory graficzne. Uczę obecnie w Szkole Projektowania i Stylizacji w Sosnowcu. Co jest ciekawe są tam różne grupy uczniów. Uczennice w stylu ‘mainstream’ jak i te z kręgów subkultury z dredami i tak dalej, i tak dalej … . Każda powie o sobie, że ma świetny styl, że jest oryginalna i to jak wygląda Ją dopełnia, podkreślając jej indywidualność i wyjątkowość. Równocześnie będzie negować dziewczęta które hołdują stylowi a’la „Doda”. A tak naprawdę próbują znaleźć swoje miejsce i nie wystawać z tłumu, bez względu na to o której grupie będziemy mówić. Czy  to znaczy, że chcą powiedzieć, że wyglądają jak 50 % naszej szkoły i, że to je dopełnia w jakiś sposób ? Myślę że własny styl to niezwykła wartość wiążąca się nierozerwalnie z charyzmą i osobowością która potrzebuje czasu i doświadczenia aby się rozwinąć. – komentuje projektant i stylista Sławomir Smolorz

Nurt eksperymentalny

Nurt eksperymentalny w modzie to obszar, który ma niewiele wspólnego z estetyzacją kultury. Wręcz przeciwnie ubrania są często podarte, nadprute, sfastrygowane, sklejone. Twarze zaś przysłaniają bandaże, maski czy dziwaczne nakrycia głowy. Grafika ma wymiar symboliczny i odnosi się do powszechnie rozpoznawalnych symboli religijnych, politycznych czy seksualnych. Jednym z czołowych twórców tego nurtu był brytyjski projektant Alexander McQueen. Wielokrotnie deklarował on, że tworząc modę ‘używa do tego rzeczy, które ludzie chowają w swych głowach, czyli wojen, religii, seksu … . Rzeczy, o których wszyscy myślimy, ale nie mówimy otwarcie’. Wielu projektantów, podobnie jak John Galliano, za najważniejsze uważa ‘zmianę granic w jakich porusza się kreator’. To naturalne, bo tylko ciągła zmiana jest motorem postępu. Nie bójmy się więc eksperymentów także w dziedzinie mody. Niedługo nawet te najbardziej szokujące nas dziś kreacje przestaną bulwersować. Zresztą wiele zależy od tego jak zdefiniujemy piękno. Jedni kładą nacisk na ciało, inni na umysł, a są i tacy, którzy twierdzą, iż jest to mieszanka życia i śmierci. ‘De gustibus non est disputandum’, czylio gustach się nie dyskutuje’ mawiano już w czasach starożytności.

 Maya Kowalczyk

 

 

 

 

Leave a Comment