Jabłko od wieków było bohaterem wielu legend i mitów. To złote lub srebrne, obok berła i korony, jest jednym z insygniów władzy królewskiej. Wykorzystywane jest niemalże we wszystkich kuchniach świata–na surowo, w kompocie, jako składnik dżemu lub konfitury do herbaty czy ciasta (szarlotki), a nawet jako dodatek do mięs, zwłaszcza wieprzowiny, i jako nadzienie do kaczki i gęsi.
Deser to ostatnie danie podczas posiłku głównego. Przysłowiowa kropka nad i. Jedzą go ludzie na całym świecie, choć nie zawsze na słodko. We Francji na deser jada się sery i owoce i pije się wino. W Wielkiej Brytanii także królują owoce, ale jada się i orzechy. Dopiero w czasie popołudniowego “tea time” do herbaty je się marmolady i prażone jabłka. Anglicy często podają je do wieprzowiny. Na Dalekim Wschodzie deser to, po prostu, herbata lub kawa. W tych krajach słodycze je się w ciągu dnia jako przekąski. My Europejczycy i nasi koledzy zza oceanu, Amerykanie, uwielbiamy słodkie desery. Bardzo często pojawiają się w nim jabłka – pod różnymi postaciami.
Bardzo popularna w Polsce szarlotka (fr. Charlotte) to kruchy placek z jabłkami. Francuzi wyróżniają dwa typy tzw. charlotte – charlotte de pommes i charlotte russe. Jednak z nasza polską szarlotką nie mają one nic wspólnego. Francuską charlotte de pommes, czyli szarlotkę z jabłkami przyrządza się z grzanek, którymi wykłada się dno i brzegi formy, a wnętrze wypełnia się gęstą marmoladą z jabłek lub prażonymi jabłkami. Po upieczeniu podaje się ją na półmisku jako ciepły deser. Charlotte russe, dzieło francuskiego mistrza kulinarnego Antoine’a Careme przyrządza się z kremu, którym wypełnia się formę wyłożoną biszkoptami i po zamrożeniu podaje się jako zimny deser. Do przygotowania kremu można użyć świeżych jabłek lub prażonych.
Jabłka pojawiają się w kuchni wielu narodów. W kuchni żydowskiej podaje się je nie tylko na deser, ale i do mięs, np. pod postacią kulek z macy. Po prostu palce lizać !
Składniki : 50 dag prażonych jabłek, 15 dag macy, olej, sól, cukier, pieprz – do smaku
Przygotowanie : Namoczyć mace w wodzie i odcisnąć. Jabłka połączyć z macą. Dodać przyprawy. Wszystko dokładnie wymieszać. Formować kulki i piec na posmarowanej tłuszczem brytfannie. (czas pieczenia : 1 h, temperatura : 160 stop. C). Podawać do drobiu.
Jabłka są też częstym gościem na stołach Amerykanów. Przykładem jest Apple Pie, czyli placek z jabłkami. Oto mój wypróbowany przepis na ten amerykański przysmak.
Składniki : 75 dag jabłek prażonych z cynamonem, 0, 25 szklanki calvadosu (lub innej jabłkowej wódki w typie calvadosu), 0, 5 łyżeczki gałki muszkatołowej (startej), 2 łyżki mąki, 1-2 łyżki soku cytrynowego, 0, 5 łyżeczki startej skórki z cytryny, 1-2 łyżki bułki tartej, ciasto na podwójny placek
Przygotowanie : Podgrzać lekko na wolnym ogniu prażone jabłka. Wlać 3/8 calvadosu do łyżki wazowej, ocieplić, zapalić i polać je. Dodać gałkę muszkatołowa i mąkę, wymieszać i odstawić.
Dolny placek posypać bułka tartą, wyłożyć prażonymi jabłkami z cynamonem, przesypując mąką i gałką muszkatołową. Skropić sokiem z cytryny i oprószyć skórką. Polać odrobiną (1/8) rozpalonego calvadosu. Przykryć wierzchnim plackiem. Zlepić brzegi placami. Na powierzchni ciasta zrobić kilka dziurek widelcem by w trakcie pieczenia mogła uchodzić para wodna. Piec aż ciasto stanie się złotobrązowe (czas pieczenia : około 30 min, temperatura pieczenia : 200 stop. C).
Palce lizać !
Przepis na ciasto do Apple Pie
Składniki : 2, 25 szklanki mąki, 12 łyżek masła, 0, 5 łyżeczki soli, 0, 25 szklanki zimnej wody
Przygotowanie : Przesiać mąkę i sól. Drobno posiekać masło nożem. Dodać wodę. Mieszać widelcem aż uformuje się luźna kula. 2/3 ciasta umieścić pomiędzy 2 arkuszami papieru do pieczenia. Uklepać ciasto na płaski krążek, a następnie rozwałkować na placek o średnicy 4-5 cm niż forma użyta do pieczenia. Po zdjęciu górnego arkusza papieru do pieczenia ciasto włożyć do formy. Wyciągnąć ze spodu drugi arkusz papieru. Pozostałe ciasto rozwałkować w ten sam sposób.
Na Śląsku piecze się od dawien dawna ciasteczka z jabłek i dżemu jabłkowego. Oto przepis :
Składniki : 5 jabłek o winnym smaku, 40 dag dżemu morelowo – jabłkowego z wanilią lub jabłek prażonych z cynamonem, 40 dag cukru, 3 białka, papierowe foremki do ciasteczek
Przygotowanie : Jabłka upiec w piekarniku. Przetrzeć przez sitko. Dodać dżemu jabłkowego lub prażonych jabłek Stovit i 3 białka. Ubijać aż powstanie puszysta masa. Nałożyć do papierowych foremek i piec w lekko nagrzanym piekarniku około 25 minut.
Palce lizać !
Tort jabłkowy bez pieczenia
Składniki : 20 dag ciastek biszkoptowych
Przygotowanie : Tortownice o średnicy 28 cm wyłożyć folią aluminiową.
Masa jabłkowa : 1 słoiczek prażonych jabłek z rodzynkami, cukier do smaku, sok i skórka z 1 cytryny, 8 białek, 10 dag smażonej skórki pomarańczowej, 8 łyżek żelatyny
Przygotowanie : Jabłka osłodzić, dodać sok i skórkę z cytryny. Dodać rozpuszczoną w wodzie żelatynę i posiekaną skórkę pomarańczową. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z resztą przygotowywanej masy.
Szarlotka z bułki
Składniki : 0, 5 weka (długiej bułki), 20 dag cukru, 2 jaja, 1 szklanka mleka, 35 dag prażonych jabłek z rodzynkami Stovit
Przygotowanie : Utrzeć żółtka z cukrem i dodać do mleka. Formę do pieczenia wyłożyć natłuszczonym papierem do pieczenia. Bułkę pokroić w plastry. Maczać je w mleku, a następnie wyłożyć na nie masę jabłkową (prażone jabłka z rodzynkami z dodatkiem cukru). Przykryć plastrami bułki i posmarować pianą ubita z cukrem. Zapiec.
Palce lizać !
Prócz charlotte de pomme z jabłek można przygotowywać inne słodkie desery podawane na ciepło, na przykład ryż z jabłkami. Oto wypróbowany przepis :
Ryż z jabłkami
Składniki : 50 dag Jabłek prażonych z rodzynkami, 15 dag ryżu ugotowanego na mleku, 1 l mleka, szczypta soli,1 tabliczka czekolady mlecznej, plastry jabłek do dekoracji
Przygotowanie :
Do mleka dodać prażone jabłka oraz ryż. Posolić i lekko podgrzać. Stopić czekoladę i wymieszać z ryżem. Przełożyć do salaterek i udekorować plastrami świeżych jabłek.
Smacznego !