O tym, jak tworzyć klimat dla innowacyjności, a także o energetyce atomowej, kryzysie liberalizmu i nowych mediach rozmawiali uczestnicy ostatniego dnia IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 (European Economic Congress – EEC). Największa impreza biznesowa Europy Centralnej z udziałem sześciu tys. gości i głosem niemal 900 prelegentów już za nami.
Trzeci dzień IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozpoczęła debata o kryzysie liberalizmu, podczas której spotkali się reprezentanci różnych frakcji politycznych. Do debaty przystąpili m.in.: Michał Kamiński, Poseł do Parlamentu Europejskiego; Krzysztof Kwiatkowski, Poseł na Sejm RP; Józef Oleksy, Prezes Rady Ministrów RP w latach 1995-1996 oraz Janusz Palikot, Poseł na Sejm RP.
– Żeby wyjść z kryzysu potrzeba nam fali uprzemysłowienia i to nie jest żaden socjalizm. W Polsce musimy podjąć działania nakierowane na tworzenia miejsc pracy – powiedział Janusz Palikot, Poseł na Sejm RP.
– Nie ma odwrotu od funkcji społecznych gospodarki i państwa. Dysproporcje rozwojowe na świecie pogłębiają się i na to wcześniej czy później ludzkość będzie musiała znaleźć odpowiedź. Nastąpiło coś więcej niż tylko rozchwianie regulacji. Załamało się zaufanie do pieniądza. Sprawcą jest neoliberalny kapitalizm. Przyczyną kryzysu była chciwość – mówił Józef Oleksy, Prezes Rady Ministrów RP w latach 1995-1996.
W środę, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego debatowano także nad problemem nowych regulacji fiskalnych w UE (Pakt Fiskalny) i wpływem wzrostu dyscypliny finansowej w państwach członkowskich Unii na stabilność oraz perspektywy wzrostu gospodarczego. Różnie uzasadniany sceptycyzm co do pomysłu harmonizacji stawek podatkowych na poziomie UE artykułowali uczestnicy panelu dyskusyjnego “Budżet i polityka fiskalna UE”:
– My na Węgrzech nie jesteśmy zwolennikami tego pomysłu – zmówił Zoltán Cséfalvay, Wiceminister Gospodarki Węgier – Chcemy być konkurencyjni, m.in. w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych. Własny system podatkowy to instrument polityki gospodarczej.
– Jest natomiast obszar unifikacji związany z podstawami systemu podatkowego dla biznesu, z określeniem na przykład tego, co może być, a co nie może ulgą podatkową. Kluczową kwestią jest jednak to, co każdy z krajów unijnych oferuje za pobrane podatki. Wystarczy porównać stan infrastruktury komunikacyjnej Niemiec i Polski, a następnie odnieść to do atrakcyjności dla inwestorów – zauważył Dariusz Rosati, Poseł na Sejm RP, Minister Spraw Zagranicznych w latach 1996-1997.
Ostatni dzień IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego obfitował w sesje dedykowane zbliżającym się mistrzostwom Euro 2012, energetyce atomowej i efektywności energetycznej, nowym mediom i nowym technologiom, hutnictwu i ciepłownictwu. O tym, czy Polska skorzysta na organizacji Euro 2012 mówili m.in. Cezary Gizka, Członek Rady Nadzorczej Krajowej Izby Sportu i Antoni Piechniczek, Wiceprezes ds. Szkoleniowych Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Zmiany na rynku mediów podsumował Kamil Durczok, Redaktor Naczelny Faktów TVN, o hutnictwie wypowiadali się David J. Rintoul, Wiceprezes ds. Operacji Europejskich, Prezes U. S. Steel Košice, Słowacja oraz Surojit Ghosh, Dyrektor Handlu i Nadzoru Korporacyjnego, Członek Zarządu ArcelorMittal Poland, Dyrektor Finansowy Części Wschodniej Europejskiego Sektora Wyrobów Płaskich, a o bezpieczeństwie obrotu gospodarczego w internecie mówił Peter Böhret, Wiceprezes ds. Usług w Zakresie Odzyskiwania Danych na Europę, Kroll Ontrack.
Trzeciego dnia Kongresu odbyło się ponad 40 sesji tematycznych, w których udział wzięło blisko 350 prelegentów. Czwarta edycja największej imprezy biznesowej Europy Centralnej wskazała potrzebę debaty na tematy ważne dla polskiej i europejskiej gospodarki. Istotne kwestie poruszane były przez przedstawicieli nauki, biznesu i polityki.
W inauguracji EEC 2012 wzięli udział m.in.: Bronisław Komorowski, Prezydent RP; Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki; Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego; Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001 oraz Mikuláš Dzurinda, Premier Słowacji w latach 1998-2006, Minister Spraw Zagranicznych Słowacji w latach 2010-2012; Joschka Fischer, Wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005 oraz Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005.
Inaugurację IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) dokumentowali ilustratorzy – studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne. Należą do Koła Naukowego Projektowania Graficznego KILO. Kongresowym debatom towarzyszyły również instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej prezentujące wykorzystanie unijnych środków.
Europejski Kongres Gospodarczy 2012 odbył się w dniach 14-16 maja br. w Katowicach.