Spośród kilku tysięcy maszyn, urządzeń i technologii – oferowanych przez ponad 400 firm z 15 krajów – wybrano kilkanaście premier targowych. Niektóre zgłoszono do konkursu ‘Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń’. Jedną z nowości, która budziła ogromne zainteresowanie był kompleks ścianowy wraz z innowacyjnym systemem sterowania autorstwa KOPEX S.A. – Dziś nie wyobrażamy sobie telewizora bez pilota, samolotu bez autopilota … . Istnieje też stała potrzeba automatyzacji. Potrafimy nadzorować urządzenia, które pracują w innym kraju i mamy bardzo sprawne systemy identyfikacji ludzi – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w drugim dniu tegorocznego górniczego szczytu Andrzej Meder, prezes zarządu i dyrektor naczelny Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych S.A. wchodzących w skład Grupy Kopex. Docelowo kompleks zostanie wyposażony w technikę 3D umożliwiającą odczytywanie obrazu pokładu węgla. – Dla naszych automatycznych systemów prowadzenia ściany ideałem byłoby gdyby w nasz system udało się wczytać rzeczywistą mapę w trzech wymiarach przebiegu pokładu – dodaje Meder.
W skład systemu kompleksu ścianowego prezentowanego przez Kopex S.A. wchodzą maszyny i urządzenia takie jak:
-
-kombajn ścianowy KSW-460NE1 przeznaczony do pracy w automatycznym systemie urabiania węgla,
-
-obudowa zmechanizowana wraz z systemem sterowania elektrohydraulicznego,
-
-przenośnik ścianowy i podścianowy wraz z napędami i kruszarkami,
-
-aparatura elektryczna zasilająca kompleks (stacje transformatorowe, zespoły transformatorowe, stacje kompaktowe, itp.),
-
-stacje pomp wodnych i hydraulicznych,
-
-system głośnomówiący, blokad i sygnalizacji,
-
-zintegrowane stanowiska sterowania, wizualizacji, parametryzacji i monitoringu.
Wszystkie urządzenia i maszyny wchodzące w skład kompleksu połączone są za pomocą kanałów transmisyjnych między sobą oraz z dołową centralną stacją sterowania i wizualizacji, która nadzoruje pracę kompleksu. Dołowa centralna stacja sterowania połączona może być łączem światłowodowym z powierzchnią, gdzie możliwa jest analiza pracy systemu ze stanowisk powierzchniowych. System pozwala na automatyczne sterowanie całym procesem wydobycia w kompleksie ścianowym, a jego głównymi cechami są:
-
automatyczna procedura załączania wszystkich maszyn w kompleksie wydobywczym z pominięciem maszyny urabiającej,
-
funkcja programowania i odtwarzania skrawu wzorcowego przez kombajn ścianowy,
-
zdalne modyfikacje skrawu wzorcowego,
-
wykrywanie możliwości wystąpienia kolizji pomiędzy obudową zmechanizowaną a kombajnem,
-
automatyczne kroczenie sekcji obudowy zmechanizowanej za kombajnem,
-
automatyczne dosuwanie przenośnika ścianowego,
-
automatyczna przekładka sekcji skrajnych i napędów,
-
automatyczne sterowanie napędami przenośnika,
-
ciągłe kontrole parametrów stanu pracy aparatury elektrycznej,
-
pełna diagnostyka maszyn pracujących w kompleksie,
-
automatyczne sterowanie stacjami pomp wody i emulsji,
-
łatwa możliwość integracji z kopalnianym centralnym systemem wizualizacji,
-
łatwa możliwość integracji z kopalnianym systemem raportów,
-
łatwa możliwość integracji z systemem wibrodiagnostycznym.
Wchodzący w jego skład kombajn KSW-460NE-1, przystosowany jest do pracy w systemie ‘smart wall’. Spośród wielu innowacyjnych rozwiązań uwagę zwraca zwłaszcza układ tak zwanej komunikacji dwutorowej pozwalający na zarejestrowanie każdego wydarzenia w ścianie oraz odpowiednią reakcję maszyn i urządzeń. Docelowo kompleks zostanie wyposażony w technikę 3D umożliwiającą odczytywanie obrazu pokładu węgla. – Obecnie pokłady przygotowywane są przez roboty przygotowawcze, czyli przez chodniki, które są prowadzone w celu udostępnienia ściany. Informacja ta jest dokładna w rejonie kilku metrów od prowadzonych chodników natomiast informacje o przebiegu pokładu wzdłuż ściany są wyznaczane jako średnie. Dla naszych automatycznych systemów prowadzenia ściany ideałem byłoby gdyby w nasz system udało się wczytać rzeczywistą mapę w trzech wymiarach przebiegu pokładu. Metodami górniczymi stworzenie takiej mapy będzie trudne dlatego będziemy się skupiać na rozwoju technik wyznaczania położenia naszego sprzętu względem ściany i próbie odczytywania, przynajmniej kilku metrów do przodu, jak ta ściana będzie ułożona i według tego programu będziemy prowadzić nasze urządzenia. Dotychczas na świecie tylko nielicznym udały się podstawowe próby prowadzenia ściany w tym zakresie. Ściany prowadzonej w tym systemie w 3D dotąd nie ma. Jesteśmy ambitni i próbujemy podjąć to wyzwanie, ale efekty najprawdopodobniej będą widoczne dopiero za kilka lat – tłumaczy Andrzej Meder, prezes zarządu i dyrektor naczelny Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych S.A. wchodzących w skład Grupy Kopex.
– To pierwszy w Polsce zautomatyzowany kompleks ścianowy w systemie urabiania kombajnem – podkreśla Marian Kostempski, prezes zarządu Kopex S.A. – Zastosowanie takiej techniki znacznie poprawi bezpieczeństwo pracy w kopalniach. System oferować będziemy także klientom na rynkach zagranicznych m.in. w Australii, Indiach i Chinach – wyjaśnia dalej.