Dynamiczna równowaga

 Nawilżona skóra to synonim zdrowej skóry. Dlaczego? -Starzejące się fibroblasty produkują mniej kwasu hialuronowego stąd z wiekiem mamy go coraz mniej. Po drugie ulega on zagęszczeniu. Kwas hialuronowy, który mamy w skórze właściwej jest pół płynny, pół żelowy. Póki ma on taką konsystencję skóra zachowuje swą jędrność i elastyczność, gdyż zatopione w nim włókna białkowe zachowują swą sprężystość. Wraz ze wzrostem jego gęstości postępuje degradacja włókien-wyjaśnia Patrycja Musiak, opiekunka marki Skeyndor w Polsce. Ta renomowana hiszpańska marka kosmetologiczna wprowadza właśnie na rynek innowacyjną linię Power Hyaluronic. Preparaty z tej serii pokonują skórną barierę naskórkową i mają wielopłaszczyznowe działanie nawilżające.

Zapraszamy do lektury niezwykle interesującego wywiadu z Patrycją Musiak, opiekunką marki Skeyndor w Polsce i specjalistką ds. szkoleń.

Jak pozyskiwany jest kwas hialuronowy wykorzystywany do produkcji kosmetyków z linii Power Hyaluronic?

To substancja pochodzenia roślinnego podzielona biotechnologicznie na drobne molekuły.

Czy ludzka skóra przyjmie go?

Musimy ją do tego zmotywować. Po pierwsze jest on bardzo biologicznie zbliżony do jej własnego kwasu hialuronowego. Ponadto jest on kapsułkowany. Te nanokapsułki zbudowane są z tych samych substancji biologicznych co błony komórkowe stąd komórki ludzkiej skóry nie odrzucają ich.

W Power Hyaluronic wykorzystano różnej wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego…

Tak. Nanocząsteczkowy kwas hialuronowy ma bardzo niską masę cząsteczkową poniżej 20 kDa co oznacza, iż jest w stanie przeniknąć do skóry właściwej. Innowacją Skeyndor jest to, że te fragmenty są w stanie pokonać barierę skórno-naskórkową. Ta innowacja polega na pocięciu łańcucha na małe molekuły i zamknięciu w nanokapsułkach.

Jak aplikuje się takie preparaty?

Możemy wprowadzać manualnie i czekać aż skóra je pobierze z naskórka lub  też wtłoczyć poprzez elektroporację, czyli z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. Pod jego wpływem w błonach komórkowych otwierają się kanały jonowe. Otwierają się one tylko na okres 15 do 20 minut, a następnie się zamykają, gdyż jest to funkcja obronna każdej błony komórkowej. Warto podkreślić, iż są one tak małe, że jedynie nanocząsteczki mogą przez nie przeniknąć. Nasz kwas nanocząsteczkowy jest na tyle mały, że przenika przez kanały jonowe.

W zabiegu wykorzystuje się także wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy…

Ma powyżej 500 kDa. To zamierzone połączenie. Ten najmniejszy ma za zadanie dostać się jak najgłębiej by od wewnątrz nawilżać skórę, ten największy pozostaje na powierzchni wbudowując się w warstwę rogową naskórka nawilżając skórę od zewnątrz.

Dlaczego tak ważne jest przywrócenie prawidłowej hydrodynamiki skóry?

Skóra winna pozyskiwać tyle wody ile jej traci. Zazwyczaj traci jej więcej niż zyskuje. Jeśli zablokuje się ucieczkę wody przez naskórek, a jednocześnie poda się ją do skóry właściwej to bilans wyrówna się. W rezultacie wypełnieniu ulegną zmarszczki powstałe w wyniku odwodnienia skóry, które mogą pojawić się w każdym wieku, nawet u osób stosunkowo młodych.

Czy podwyższenie poziomu kwasu hialuronowego stymuluje fibroblasty m.in. do jego produkcji?

Tak, gdyż fibroblasty to bardzo inteligentne komórki odpowiedzialne za produkcję kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych, elastynowych i retikulinowych. Fibroblasty produkują kwas hialuronowy do przestrzeni komórkowej, ale także po to by się nim odżywiać.

Jak działa woda spolaryzowana wykorzystana w linii Power Hyaluronic?

Ma ona za zadanie ukierunkowanie przenoszenia nanocząsteczek kwasu hialuronowego. Cząsteczki wody polaryzowanej, czyli poddanej działaniu pola magnetycznego nie rozpraszają się, lecz są ukierunkowanie transportowane w głąb skóry. Są naładowane przeciwstawnie, więc woda w skórze je przyciąga. Zasada jest podobna do działania magnesu. Przeciwieństwa się przyciągają. Przyciągana woda spolaryzowana połączona z nanocząsteczkowym kwasem hialuronowym transportuje go za sobą w głąb skóry.

Jakie zadanie ma do spełnienia w tym mechanizmie czynnik aktywujący akwaporyny?

Akwaporyny to proteiny odpowiedzialne za transport wody. Im ich więcej tym jest on wydajniejszy, a skóra jest nawodniona. W żelu do masażu w gabinecie i kremach do pielęgnacji domowej znaleźć można czynnik odpowiedzialny za transport akwaporyn. Jest nim Ksylitol i jego pochodne. Czynnik ten wspomaga skórę w regulacji hydrodynamicznej równowagi wodnej.

Jak wygląda zabieg Power Hyaluronic? Jak długa jest zalecana seria?

Wszystko zależy od tego jaki mamy problem. Młodej skórze wystarczy jeden zabieg. Jeżeli mamy zmarszczki wynikające z odwodnienia skóry musimy zrobić serie zabiegów oraz zastosować pielęgnację domową. Zabieg trwa około 45 minut. Zaczyna się od wtłaczania nancząsteczkowego kwasu hialuronowego do najgłębszych warstw. Następnie wykonujemy masaż na żelu aktywującym akwaporyny. W następnym etapie nakładamy maskę, w której zawarty jest kwas nisko- oraz wielkocząsteczkowy. Wzmacniamy jej działanie o wodę spolaryzowaną. W ten sposób nawilżamy wszystkie warstwy skóry. Na zakończenie zabiegu aplikujemy krem. W zestawie do pielęgnacji domowej są dwa kremy, maska oraz tzw. Booster. Skład tych preparatów jest podobny, bo zawierają one 0, 25 % kwasu nisko- i wielkocząsteczkowego, wyciąg ze słonecznika dający warstwę ochronną na skórze oraz ksylitol zwiększający ilość akwaporyn. Mamy dwie odsłony tego kremu. Do skóry suchej ten bardziej gęsty i odżywczy oraz lżejsza konsystencja dedykowana cerze tłustej i mieszanej. Proponujemy także booster, czyli płyn o lekkiej żelowej konsystencji, który nakłada się na skórę pod każdy krem z oferty Skeyndor. W jego składzie jest 1 % kwas hialuronowy nisko- i wielkokocząsteczkowy. Booster bardzo szybko wchłania i nie pozostawia żadnej poświaty. Jeśli skora jest bardzo mocno odwodniona polecam dodatkowo stosowanie raz w tygodniu maski. Zawiera ona, prócz kwasu hialuronowego, ksylitolu oraz czynnika aktywującego akwaporyny, wodę spolaryzowaną.

Co proponuje Skeyndor, gdy pojawiają się inne problemy nie związane  tylko i wyłącznie z niedostatecznym nawilżeniem skóry?

Power Hyaluronic można łączyć z preparatami z innych linii Skeyndor. W serii można nawet linie stosować zamiennie. Skeyndor pozwala na układanie indywidualnych terapii. I tak, jeśli mamy do czynienia ze skórą odwodnioną, szarą, z przebarwieniami i teleangiektazjami możemy połączyć z linią Power C+ bogatą w witaminę C. Ta ostatnia złuszcza martwy naskórek i rozjaśnia cerę, co jednoczesnie toruje drogę kwasowi hialuronowemu.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Z Patrycja Musiak, opiekunką marki Skeyndor w Polsce i specjalistką ds. szkoleń rozmawiała Maya M. Kowalczyk.

Leave a Comment