Śląskie najlepszym regionem pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Województwo śląskie jest niekwestionowanym liderem atrakcyjności inwestycyjnej w naszym kraju – tak wynika z krajowych i zagranicznych raportów nad efektywnością i opłacalnością inwestycyjną poszczególnych regionów. Jak wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2014”, Śląskie jest najlepszym regionem do lokowania kapitału oraz liderem atrakcyjności gospodarczej w kraju. Województwo Śląskie po raz dziesiąty z rzędu zajęło 1 pozycję w Polsce.
Ponadto, Śląskie jest w czołówce pod względem opłacalności inwestycyjnej wśród europejskich regionów (wg analizy efektywności kosztowej miesięcznika fDI Intelligence pn. „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15″, Śląskie zajęło drugie miejsce w Europie), co plasuje nasze województwo na wysokiej pozycji na arenie międzynarodowej. Wyniki raportów są więcej niż zadowalające, świadczą o tym, że dla inwestorów zagranicznych Śląskie jawi się jako atrakcyjne miejsce lokowania kapitału z gwarancją przyszłych efektów ekonomicznych.
Śląskie zmienia się na naszych oczach
Województwo stopniowo przekształca się w region nowoczesnych technologii. To tutaj powstało pierwsze polskie sztuczne serce, tu został zaprojektowany najszybszy na świecie mikroprocesor. A to nie koniec nowatorskich osiągnięć mieszkańców Śląskiego. Coraz lepiej dbamy o ochronę zdrowia i środowiska, coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z wartości obcowania z wielką sztuką, z korzyści związanych z powszechną edukacją technologiczną, z wagą nowoczesnego designu. I wciąż szczycić możemy się unikatowym podejściem do pracy.
Liczby mówią same za siebie
Atrakcyjność inwestycyjna województwa śląskiego wynika z wysokich wskaźników ekonomicznych, znakomicie rozwiniętej infrastruktury oraz potencjału ludzi, którzy są największą wartością naszego regionu. To przede wszystkim te argumenty biorą pod uwagę inwestorzy, podejmując decyzję o lokowaniu kapitału właśnie w Śląskim.
- Zasoby ludzkie
W Województwie Śląskim mieszka prawie 4,6 mln mieszkańców, z czego aż 3 mln stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Obiecująco wyglądają również statystki dotyczące studentów, którzy w przyszłości zasilą rynek pracy – w Śląskim kształci się blisko 10 procent wszystkich studentów w kraju i jest to równocześnie jeden z największych w kraju ośrodków naukowych i akademickich. Warto także dodać, że na tle innych regionów Polski mieszkańcy Śląskiego wyróżniają się pracowitością, solidnością i przywiązaniem do etosu pracy.
- Infrastruktura
Województwo śląskie posiada także najgęstszą w kraju sieć dróg ekspresowych i autostrad (to tu krzyżują się autostrady A1 i A4), a także Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach, który jest głównym portem regionalnym w Polsce (co do wielkości ruchu cargo) i trzecim portem regionalnym pod względem obsługi ruchu pasażerskiego. Naszym wielkim atutem jest transport szynowy, warto wymienić Euroterminal w Sławkowie, któryjest najbardziej wysuniętym na zachód punktem styku systemów kolei szeroko i normalnotorowej Umożliwia to połączenie z systemem przepływu ładunków na osi Azja i Daleki Wschód – Europa Zachodnia.
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – najlepsza w Polsce
Na terenie województwa śląskiego działa najlepsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna, w której swoje inwestycje ulokowało już ponad 200 firm, takich jak m.in. fabryka samochodów OPEL koncernu General Motors, Electrolux, TRW czy Guardian. Przedsiębiorstwa te zainwestowały łącznie około 22 mld złotych. Dzięki KSSE powstało ponad 53 tys. miejsc pracy w samej strefie oraz 250 tys. wokół niej.
Śląskie współorganizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego
W EKG udział weźmie ponad 6 tys. gości, w tym niemal 600 prelegentów. Obecność czołowych polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki i biznesu stwarza możliwości promocji Śląskiego jako lidera inwestycji w Polsce. W ramach partnerstwa województwo objęło patronatem wybrane panele tematyczne, w których udział wezmą przedstawiciele władz regionu.