Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy, który odbędzie się 20 czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, będzie ważnym wydarzeniem w dziedzinie międzynarodowego handlu i inwestycji. Według oficjalnego oświadczenia wydanego przez Biały Dom, w dyskusji przy okrągłym stole uczestniczyć będą Sekretarz Handlu, John Bryson, Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, urzędnicy państwowi wyższego szczebla ze Stanów Zjednoczonych i Polski. W obradach wezmą również udział przedstawiciele polskich i amerykańskich firm zrzeszonych w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, Polsko-Amerykańskiej Radzie Biznesu i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Szczyt Gospodarczy będzie “sprzyjać dyskusji i współpracy rządu oraz sektora prywatnego w celu określenia nowych możliwości handlowych, promowania innowacyjności, działalności badawczo-rozwojowej a także zmierzenia się z barierami utrudniającymi wzrost wielkości wymiany handlowej.”
W przygotowaniu do Szczytu, USA i Polska zaktywizowały swoje środowiska biznesowe w celu zidentyfikowania i ustalenia priorytetów dotyczących możliwości współpracy oraz ograniczeń. Nasze trzy organizacje przygotowały Białą Księgę na temat polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych, która zostanie wydana w kwietniu 2012 roku, w której omówiono takie dziedziny jak:
– Współpraca w obszarze energii: jądrowej, gazu łupkowego oraz energii odnawialnej
– Innowacja: dzielenie się wiedzą, transfer technologii, e-biznes
– Stosunki dwustronne: handel, rozwój MŚP, promocja
– Sektory: BPO, lotnictwo, obrona, biotechnologia
Powyższe tematy oraz potencjalne obszary współpracy będą między innymi tematem dyskusji podczas zbliżającego się Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego.
Podczas swojej podróży do Polski w maju 2011 r. Prezydent USA Barack Obama spotkał się z Premierem Donaldem Tuskiem aby omówić możliwości i obszary współpracy między obydwoma krajami w celu zwiększenia polsko-amerykańskiej wymiany handlowej. Polska jest ważnym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, wartość aktywów amerykańskich w Polsce wynosi 30 miliardów dolarów a wartość dwustronnej wymiany handlowej w 2010 roku wyniosła 6 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata a Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Europie, dlatego też obydwie strony starają się stymulować wzajemną działalność gospodarczą.