4 grudnia 2009 r. Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej zorganizował kolejne spotkanie z cyklu ’10 rozmów o Europie’. Tym razem gościem była pani dr Angelica Schwall – Düren.
’10 rozmów o Europie’ to cykl rozmów zorganizowany przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta. Oficjalnego otwarcia ostatniego w tym roku spotkania dokonali dyrektor generalny DWPN pan Rafał Bartek oraz dyrektor biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie pan Knut Dethlefsen. Jak wspomniał na wstępie pan Bartek miniony rok był rokiem rocznic, zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców. Były to rocznice o charakterze narodowym oraz ponadnarodowym jak chociażby obchodzona 1 maja br. 5. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej wkomponował się w rok rocznic w ten sposób, że obchodził rocznicę powstania, funkcjonującego przy nim od 10 lat, Centrum Europejskiego. Jak podkreślał dyrektor R. Bartek przed dziesięciu laty ‘Dom był pierwszą jednostką, która rozpoczęła działalność edukującą obywateli w kwestiach dotyczących Unii Europejskiej, w tym pełnej świadomej integracji. Zaowocowało to m. in. tym, że w trakcie referendum akcesyjnego inicjatywa przystąpienia do UE uzyskała największe poparcie wśród mieszkańców Śląska’. Wyjaśniając korzenie Domu pan Bartek wskazał na biuro na Śląsk Fundacji im. Friedricha Eberta, z której w roku 1998 niejako ‘wyrósł’ Dom. To właśnie dzięki tej instytucji udało się zrealizować szereg inicjatyw, które niejednokrotnie miały innowacyjny charakter i wychodziły naprzeciw rozwojowi regionu.
’10 rozmów o Europie’ to rozmowy na temat kierunku rozwoju Europy. Pomysłodawcy mając wrażenie, że Europa często zastanawia się dokąd pójść, rozważa jak daleko się rozszerzyć i gdzie znajdują się jej faktyczne granice zapraszali do dyskusji na te i wiele innych nurtujących na codzień nas, mieszkańców UE, pytań wiele znamienitych osobistości m. in. prof. J. Buzka, prof. dr Ritę Süssmuth, prof. dr. H. G. Pötteringa, Pawła Świebodę.
W dalszej części spotkania słowo wstępne wygłosił Knut Dethlefsen, nowy dyrektor biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie, który podkreślał wagę dobrych stosunków pomiędzy Polakami a Niemcami, także na niwie współpracy gospodarczej, oraz wyjątkowy charakter regionu Śląska.
Rozmowę z panią dr Angelicą Schwall – Düren, posłanką do Bundestagu, od 2002 r. wiceprzewodniczącą frakcji parlamentarnej SPD zajmującą sie polityką europejską i zagraniczną, przewodniczącą Związku Federalnego Towarzystw Polsko – Niemieckich poprowadził pan Bartosz Wieliński, dziennikarz Gazety Wyborczej, specjalista ds. stosunków polsko – niemieckich, korespondent GW w Berlinie w latach 2005 – 2009. Wspominając swoje poprzednie spotkania dr Schwall – Düren wspomniał, iż zawsze starała się łagodzić napięcia jakie powstawały na linii Warszawa – Berlin. Rozmowa rozpoczęła się od tematu stosunków polsko – niemieckich, w tym kwestii związanych z osobą Eriki Steinbach oraz berlińskiego Centrum przeciwko Wypędzeniom, instytucji mającej dokumentować przymusowe przesiedlenia ludności, w tym przesiedlenia Niemców po II wojnie światowej z terenów Europy Środkowo – Wschodniej. Pojawił się także temat skrzywionego obrazu Polski w oczach Niemców, która często jawi się im jako niegrzeczny bachor stający w drzwiach i mówiący ‘nie’. Kolejny blok dotyczył naszej wspólnej przyszłości w Europie. W jego trakcie padło m. in. pytanie o partnerstwo polsko – szwedzkie, którego celem ma by umożliwienie naszym wschodnim sąsiadom dogonienie tempa rozwoju państw UE i na stałe ‘zakotwiczenie’ sie w Europie. Na koniec pani dr Schwall – Düren odpowiedziała na pytania dotyczące kryzysu w SPD – frakcji, kóra była dotąd największą siłą opozycyjną w Bundestagu. Po każdym z bloków tematycznych pojawiało się wiele pytań ze strony publiczności. Dotyczyły one m. in. położenia gazociągu Niemcy – Polska, emisji dwutlenku węgla, wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, dotowania przez rząd niemiecki Związku Wypędzonych, wizyty wicekanclerza, szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w Polsce oraz finansowania ochrony wschodnich granic UE pokrywających sie obecnie z wschodnimi granicami terytorium Rzeczpospolitej.
Maya Kowalczyk