Parada butów

shoes10W Zabrzu trwa właśnie Festiwal Butów. Na wystawie można obejrzeć dzieła najznamienitszych światowych projektantów. 

Alexander McQueen, Stella McCartney, Christobal Balanciaga, Jimmy Choo, Christian Louboutin, Salvatore Ferragamo, Lanvin …

 

Od wieków buty chroniły stopy. Najstarszą odnalezioną parą obuwia są sandały z grobu Tutenhamona. Najstarsze odnalezione buty skórzane pochodzą z jaskini na terenie Armenii. Są to jednoczęściowe chodaki – najprostsza forma obuwia. Wraz z rozwojem cywilizacji ewoluowało i obuwie. 

W okresie baroku na większości dworów europejskich modne stało się obuwie żołnierskie. Używane dotąd do jazdy konnej od roku 1595 za sprawą Ludwika XIII, który był miłośnikiem polowań weszło na salony. Cechami charakterystycznymi tego obuwia wysoka do kolan cholewka zdobiona u góry fantazyjnymi koronkami. Początkowo robiono je ze skóry w kolorze żółtym bądź naturalnym. Z czasem do ich wyrobu zaczęto używać także skóry czarnej, białej i innej. Z biegiem czasu zmienił się również kształt obcasów. Niskie i szerokie zastępowano coraz wyższymi i węższymi. Wybierano tę miękką, która dobrze się układała i umożliwiała m.in. uszycie w górnej części cholewy kieszeni na rękawice czy broń. ówczesna moda nakazywała noszenie ostróg nie tylko do jazdy konnej, ale także do pieszych wędrówek. Także w Anglii uważano, że dżentelmena można poznać po butach i … ostrogach.

Pod koniec XVII wieku nastała moda na trzewiki do kostki, z wyższym przodem i prostokątnie ciętym końcem. Ten okres fantazyjności w modzie męskiej zakończył się wprowadzeniem, panującej po dziś dzień, uniformizacji. Dziś buty z ostrogami kojarzone są raczej z Dzikim Zachodem i kowbojami. Obecnie wielcy projektanci obuwia większą kreatywnością wykazują się tworząc obuwie damskie.

shoes17shoes6shoes9shoes18shoes8shoes7shoes13shoes_15shoes14shoes5shoes19

 

Leave a Comment