XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

 f1XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny jest jedyną tak dużą imprezą folklorystyczno-kulturalną w regionie. Od 25 sierpnia do 2 września, w sześciu miastach województwa śląskiego, ze swoim programem artystycznym wystąpią zespoły z Turcji, Togo, Włoch, Rosji, Wenezueli, Argentyny, Chorwacji, Słowacji, Francji i Polski.

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, jako jedna z 300 światowych imprez folklorystycznych, od wielu lat ma stałe miejsce w kalendarzu CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie.

MSFF organizowany jest od 1979 roku, a jego gospodarzem każdorazowo jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice”. Każdego roku MSFF wzbudza zainteresowanie mieszkańców regionu dzięki występom plenerowym, podczas kolorowych korowodów ulicami miast, a także w czasie występów na profesjonalnych scenach w teatrach i domach kultury.

Malevaje Porteño tworzą utalentowany muzyczny kwintet oraz grupa taneczna. Stanowią one fundamentalną część grupy, pozwalając rozpowszechnić argentyńską muzykę i taniec w kraju oraz na całym świecie.Jak sami o sobie piszą: „Kochamy nasz narodowy folklor i dzielimy się miłością do tanga. Pragniemy pokazać naszą kulturę we wszystkich możliwych miejscach, by stworzyć muzyczną więź lecz przede wszystkim stworzyć więź społeczną i obustronne wzbogacanie kultur. Kochamy to co robimy i dajemy z siebie wszystko by nadać Argentynie blasku w każdym tańcu, w którym możemy pokazać to co w życiu cenimy najbardziej: żywą magię muzyki.”
Brzmienie Malevaje Porteño opiera się głównie na tangu. Kwintet razem z zespołem tanecznym perfekcyjnie oddaje dominację brzmień porteño, zabiera widza w muzyczną podróż Argentynie i jej kulturze.

Bourree Gannatoise czerpie korzyści z kulturowej różnorodności dwóch głównych prowincji otaczających miasto Gannat z północy prowincji Bourbonnais oraz z południa prowincji Auvergne. Grupa miała okazję zaprezentować swoją muzykę i taniec poza granicami Francji, m.in. w: Korei Południowej, Estonii, Kanadzie, w różnych krajach Afryki na północ od pustyni Sahara, Gujanie, Litwie, Algierii, na Węgrzech, w Bułgarii, Portugalii, Serbii… W 2007 roku, wszyscy członkowie Bourree Gannatoise otrzymali specjalne odznaczenie od stowarzyszenia CIOFF we Francji (Council International Organizations Festivals Folklore and Art Traditional – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych i Sztuki Ludowej), które jest symbolem jakości artystycznej i innowacyjności.

f2

Grupa Rhythm Performing Arts została założona w 1997 roku. i tworzą ją dzieci, młodzież oraz dorośli zjednoczeni by zachować kulturę i tradycje poprzez tańce i tradycyjne stroje. Zespół wykonuje tańce ludowe i plemienne różnych regionów Indii. Dotychczas zespół uczestniczył w wielu festiwalach międzynarodowych w następujących krajach: Portugalia, Cypr, Turcja, Polska, Słowacja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Malta, Tajlandia i innych.

Dla członków zespółu Grandinėlė oznacza nigdy niekończącą się młodość, sposób spędzania wolnego czasu oraz spotkania oznaczające ciągłe zmiany. Tancerze dołączają do grupy kiedy są małymi dziećmi. Dorastają wraz z tradycyjnymi tańcami i muzyką a następnie opuszczają zespół. Wtedy wkracza nowe pokolenie, aby kontynuować tradycję swoich poprzedników i tworzyć swoją własną. Każdego roku ludzie opuszczają i dołączają do zespołu, niemniej zawsze ilość członków grupy utrzymuje się w okolicach 100 osób.

f4

Zespół Sloboda powstał w 2003 roku. W skład grupy wchodzi 12 tancerzy, 4 śpiewaków i 4 muzyków. Główną działalnością grupy jest prezentowanie na scenie folkloru Kozaków Tereckich żyjących u podnóża północnego Kaukazu. Oryginalna mieszanka muzyki, tańca, rdzennych ludzi gór i rosyjskich Kozaków nadaje grupie unikatowego zabarwienia. Repertuar grupy charakteryzuje się zróżnicowanym stylem, a ich występy są różnorodne gatunkowo. Kolory, które pojawiają się na scenie podczas tańca “Circassian” wykonanego przez tereckich Kozaków, podkreślają jego żywiołowy charakter. Specjalne miejsce w programie zajmują liryczne tańce “Gorenka” i “Kalinka”. Dodatkowo podkreślone pięknem rosyjskich dziewcząt i męskością chłopaków pozostawiają niezapomniane wrażenia. Część taneczną dopełnia wiele popisów wokalnych. Takie pieśni jak “Ural Ryabinushka,” “grass, my grass,” ” Rospryagayte boys horses” nie pozostawią słuchaczy obojętnymi na ich piękno.

f5

Zespół folklorystyczny San Paolo – Rosa Balistreri promuje tradycje i ogromne bogactwo sycylijskiej kultury, zarówno w kraju, jak również poza jego granicami.
Podczas każdego występu, grupa przedstawia fragmenty codziennego życia: pracy rolników, rybaków oraz podbojów i rozczarowań miłosnych typowych dla sycylijskiego życia ubiegłego wieku. Grupa chwali się bogatym repertuarem muzyki oraz popularnych tańców, połączonych z umiejętnością angażowania publiczności w spektakle o wysokim poziomie widowiskowości, podczas których gorący sycylijski temperament odbija piętno na sile i dynamice tradycyjnego tańca.

f6

Zespół Besik pochodzi z Istambułu. Składa się z 35 tancerzy i grupy muzycznej grającej na tradycyjnych instrumentach. Grupa w swoim repertuarze posiada praktycznie wszystkie tradycyjne tureckie tańce.

Grupa Danzas Maria jest pionierem i propagatorem ich stylu tańca w stanie Carabobo. W związku z licznymi osiągnięciami i sukcesami, odniesionymi w trakcie kariery, promujących kulturę regionu, zostali uznani za znamienitych członków społeczności Diego Ibarra.

ATAC + oznacza Stowarzyszenie Kulturowe Afryki Togo (Culture Association Togo Africa), zapoczątkowane z dniem 14 lipca 2005 roku. Stowarzyszenie ma na celu wspieranie i promocję afrykańskiej kultury jako całości, w szczególności kultury Togo, w każdej formie wyrazu. Głównym celem Stowarzyszenia jest zjednoczenie młodych ludzi do pracy w rozwoju socjokulturalnym naszych społeczności i integracja kulturowa Afryki na polu międzynarodowym. Ma to na celu  walkę z nieuprzejmością i przemocą, które stają się poważnym problemem naszych społeczności, poprzez kulturę i krzewienie świadomości, poprzez przekazywanie komunikatu pokoju, przyjaźni, pojednania i braku przemocy.

 f3

 

 

 

Leave a Comment