27 października br. odbyła się jedna z największych konferencji gospodarczych w Europie Środkowej i Wschodniej: “Hong Kong – Guangdong Business Conference in Warsaw 2011”. Do Warszawy przyleciało 600 delegatów reprezentujących biznes i koła rządowe ze Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i prowincji Guangdong w Chinach. W spotkaniu uczestniczyło także ponad 1000 przedstawicieli polskiego biznesu zainteresowanych rynkiem Kraju Środka. Spotkanie tej rangi i skali, umożliwiające nawiązanie nowych kontaktów i omówienie wzajemnych inwestycji, odbyło się w Polsce po raz pierwszy. Zdaniem Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka, który uczestniczył w konferencji, Polska jest dla Chin najdogodniejszą bramą do rynku Unii Europejskiej. Tym należy tłumaczyć duże zainteresowanie strony chińskiej współpracą z polskimi przedsiębiorcami.
Naszą wartość inwestycyjną podnoszą także funkcjonujące w Polsce strefy ekonomiczne. Jak zapowiedział w przemówieniu Minister Gospodarki – będą one działały w naszym kraju bezterminowo. – Polska jest dla nas ważnym partnerem i stale rozwijającym się rynkiem. O dobrej kondycji świadczy chociażby to, że w czasie kryzysu jako jedyny kraj odnotowała przyrost PKB – zaznaczył podczas konferencji Huang Huahua, Gubernator Prowincji Guangdong w Chinach. Głównym celem konferencji było zwiększenie współpracy gospodarczej między Polską, krajami Unii Europejskiej, Hongkongiem i prowincją Guangdong. Impreza ta ma pomóc potencjalnym inwestorom i partnerom biznesowym w zapoznaniu się z jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata i stworzyć okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. – Kładziemy duży nacisk, aby zachęcać polskie firmy do wejścia na nasz rynek i rozwijania swojej działalności w Hongkongu, który może stać się dla nich miejscem ekspansji rynku Chin kontynentalnych. Jestem przekonany, że konferencja ta zaowocuje wieloma wspólnymi projektami – zapowiada Stephen Lam, Główny Sekretarz Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu.
***
Konferencja w Warszawie była dziesiątą z serii podobnych imprez organizowanych przez Specjalny Region Administracyjny Hongkong oraz rząd prowincji Guangdong. Do tej pory podobne imprezy miały miejsce w New Delhi (2010), Sydney (2009), Madrycie (2008), Paryżu (2006), San Francisco i Vancouver (2005), Londynie (2004), Tokio i Seulu (2003). Organizatorzy konferencji zdecydowali się na taką formułę spotkania, gdyż bezpośredni kontakt stwarza najkorzystniejsze warunki dla wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji biznesowych. Polska na miejsce konferencji nie została wybrana przypadkowo. W ubiegłym roku wartość transakcji handlowych między naszym krajem i prowincją Guangdong osiągnęła 2,3 miliardów dolarów (wartość transakcji z całą UE wyniosła ponad 90 mld dolarów). Również obroty polskiego handlu z Hongkongiem plasują Polskę wśród strategicznych partnerów biznesowych w tym rejonie świata. W 2010 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską i Hongkongiem osiągnęła 877 milionów dolarów i była o 20% wyższa niż w 2009 roku.