Trudno przecenić znaczenie pierwszego etapu rekrutacji, jakim jest analiza nadesłanych przez kandydatów dokumentów aplikacyjnych.
To właśnie one w dużej mierze decydują o tym, przy nasza kandydatura przyciągnie zainteresowanie rekruterów i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.
Outplacement: jak przygotować skuteczne CV i list motywacyjny?
Jedno z narzędzi outplacementu grupowego, który jest, jak sama nazwa sugeruje, przeznaczony dla większej liczby zwalnianych pracowników, stanowi edukowanie uczestników programu w dziedzinie umiejętności stworzenia atrakcyjnych i przede wszystkim – interesujących, dokumentów aplikacyjnych. Dlaczego jest to tak istotne? Jak zostało już wcześniej wspomniane, dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny mają duży wpływ na szanse kandydata, by zostać zaproszonym do kolejnych etapów rekrutacji. Samo stworzenie CV natomiast nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać: należy wiedzieć, jak umiejętnie zaprezentować swoje dobre strony, przedstawić doświadczenie zawodowe i opisać dotychczas zajmowane stanowiska. Co więcej, w przypadku niektórych profesji, istotnym zagadnieniem jest także pomysłowość przekazu. Duże znaczenie w przygotowywaniu CV ma dodatkowo wybór odpowiedniej fotografii.
Outplacement: wiedza w praktyce
Umiejętność wykreowania własnego CV oraz listu motywacyjnego, jaką pracownik może nabyć w ramach outplacementu grupowego, to stricte praktyczny atut na rynku pracy, który ma jeszcze jedną zaletę: jest w stanie pozytywnie wpłynąć na pewność siebie osoby, która kolejny raz, często po kilku latach przerwy, wkracza na rynek pracy i obawia się o swoją zawodową przyszłość, a także aktualność swojej wiedzy na temat procesów rekrutacji. Wyposażenie odchodzącego pracownika w zaplecze niezbędnych informacji jest więc bardzo istotnym elementem wsparcia i może zostać dobrze odebrane zarówno przez uczestników programu outplacementu, jak i osoby, które nadal będą pracowały w strukturach firmy. Bardzo dużą zaletą outplacementu grupowego jest również fakt, że jest w stanie w przychylny sposób wpływać na obraz firmy.
Pokrótce: program outplacementu bardzo często zakłada wsparcie uczestników w zakresie profesjonalnego przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, czyli CV oraz listu motywacyjnego. Ich konstruowanie stanowi bowiem podstawową umiejętność pomocną podczas poszukiwania nowej posady. CV oraz list motywacyjny jest jednym z najważniejszych elementów pierwszego etapu rekrutacji – dokumenty mają służyć jak najlepszemu zaprezentowaniu naszej osoby.