Białe kapelusze w służbie ochrony zdrowia

 IMG_3341fpFirma Marketing Maestry sp. z o.o. zorganizowała kolejną konferencję z cyklu ‘IT – Medica Silesia’. Jednym z jej prelegentów był Rafał Dunal, dyrektor handlowy firmy ESAProjekt.

 Gościem specjalnym tegorocznej konferencji ‘IT – Medica Sielsia 2010’ był poseł na Sejm RP, były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz. (Więcej : https://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=181:wspolne-osiaganie-celow&catid=36:strategie&Itemid=69 ) W dyskusji o bieżących problemach ochrony zdrowia i wykorzystaniu informatyzacji do jej uzdrowienia wzięli udział m. in.  Tomasz Adamczyk (Alteris), Arkadiusz Ćwirko (Wolters Kluwer), Rafał Dunal (ESAProjekt), Andrzej Jaromin (iMed24), Marek Syguła (Medsar). Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać prezentacji na temat zintegrowanych systemów informatycznych (Rafał Dunal – ESAProjekt), trendów w nowoczesnej diagnostyce obrazowej (Marek Bronder – Alteris), nowych faktów w elektronicznej dokumentacji medycznej (Andrzej Jaromin – iMed24), nowoczesnych systemów rejestracji internetowej (Justyna Dziuma – 3W), rozwiązań OPTIMED / ERP dla obsługi części szarej szpitala (Tomasz Melcher – ESAProjekt) oraz zastosowania duplikatorów CD / DVD do archiwizacji badań radiologicznych (Marek Syguła – Medsar).

Konferencję, w tym rozmowę z Andrzejem Sośnierzem, autorem nowatorskiego rozwiązania rejestracji przy pomocy kart chipowych wdrożonego w województwie śląskim w latach 1999 – 2000 oraz sesję dyskusyjną informatyków pracujących w ośrodkach ochrony zdrowia poprowadził Wiesław Bełz.

Część biała i część szara

W trakcie wystąpienia na temat zintegrowanych systemów informatycznych Rafał Dunal, dyrektor handlowy firmy ESAProjekt, porównał łatwo dostrzegalne na pierwszy rzut oka interfejsy czy raporty do wierzchołka góry lodowej. Tam na dole, w przypadku produktów jego firmy, kryją się długie lata pracy zespołów programistycznych, analityków, osób bezpośrednio związanych ze stroną medyczną projektów. Prelekcja rozpoczęła się od omówienia typowego koszyka zakupów w większości projektów dotyczących kompleksowej informatyzacji jednostek służby zdrowia, na który składa się : zakup nowego sprzętu komputerowego, stworzenie / wymiana / modyfikacja sieci teleinformatycznej, zakup serwera bazy danych, rozliczenia z NFZ, zakup oprogramowania (część biała, część szara, RIS / PACS, LIS), eRejestracja, zakup sprzętu medycznego, wdrożenie, szkolenia, opieka serwisowa, opieka serwisowa i nadzór autorski.

ESAProjekt obsługuje obecnie 30 – 40 jednostek ochrony zdrowia o szerokim, kompleksowym zakresie informatyzacji. Oferta firmy ciągle poszerzana jest o nowe produkty. Jednym z nich jest Centralny Rejestr Informacji Diagnostycznych. System ten pozwala na rejestrację pacjenta na dowolnym komputerze w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Automatycznie komunikuje się z innymi systemami w standardach DICOM w zakresie odbierania wyników obrazowych. Zintegrowany z systemem RIS terminarz planowania badań obsługuje jednocześnie wiele pracowni diagnostycznych. Dodatkowo umożliwia nagrywanie na płyty CD/DVD wyników badań w formacie DICOM, JPEG oraz opisu w postaci tekstowej wraz z oprogramowaniem do przeglądania wyników, automatycznie uruchamiającą się na komputerze klasy PC. System pozwala również na prowadzenie podręcznego magazynu materiałów oraz gromadzenie informacji o zużytych materiałach do każdego badania. Aplikacja korzysta z relacyjnej bazy danych Oracle i współpracuje z systemem ewidencji pacjentów OPTIMed. Na chwile obecną CRID wdrożony jest w kilku większych instalacjach na terenie Polski. Kolejną nowością ESAProjektu jest oprogramowanie do ‘części szarej’ będące owocem współpracy z gliwicką firmą Junisoftex. OPTIMed to system ERP (ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) integrujący procesy na wszystkich szczeblach danej jednostki. Obecna oferta ESAProjektu obejmuje :

  • moduł do obsługi jednostek lecznictwa zamkniętego – OPTIMed Szpital,
  • moduł do obsługi poradni specjalistycznych – OPTIMed Poradnia,
  • moduł do pracy w pracowni histopatologicznej – HISTOMed,
  • moduł przeznaczony do obsługi prosektorium wraz z ewidencjonowaniem danych sekcji zwłok – OPTIMed Prosektorium,
  • moduł do rozliczania jednostek medycznych z płatnikami usług – OPTIMed Rozliczenia,
  • moduł pozwalający na wysyłanie wyników do autoryzowanych odbiorców za pomocą poczty elektronicznej lub dostępu na dedykowany serwer – OPTMed @WYNIK
  • moduł do e – rejestracji pozwalająca na integracje systemu szpitalnego z systemem zewnętrznym, na przykład z przychodni specjalistycznej – OPTIMed Zapiso.

Dzięki synchronizacji jaką zapewnia wdrożenie takiego systemu możliwe jest sprawne przeprowadzanie projektów, szybka wymiana informacji, oszczędność czasu i kosztów. OPTIMed został zainstalowany i jest używany w wielu szpitalach w Polsce.

W trakcie prelekcji R. Dunal zachęcał do współpracy z producentami, a nie dystrybutorami systemów informatycznych by posiadać prawa do kodu źródłowego. Na świecie coraz popularniejsze są usługi polegające na deponowaniu kodu źródłowego (ang. software escrow) u notariusza w momencie podpisania kontraktu. Deponariuszem może być także wyspecjalizowana firma lub inny podmiot wskazany przez strony. W umowie należy wskazać przedmiot depozytu i warunki jego przekazania i zasady wydawania. W przypadku produktów z rynku informatycznego warto także pamiętać o zabezpieczeniu w umowie przekazywania do depozytu kolejnych wersji kodu. Akutualizacje są przecież nieuniknione.

Maya Kowalczyk

 Patrz także : https://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=184:fakty-i-mity-woko-elektronicznej-dokumentacji-pacjentow&catid=60:news&Itemid=90

Leave a Comment