SPA na świecie

 IMG_3084Koncepcje SPA bywają różne. Pod każdą jednak szerokością geograficzną słowo to kojarzy się z odprężeniem i relaksem. -Pierwsze współczesne obiekty SPA i Wellness wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Na rynku tym wciąż rodzą się nowe trendy takie jak „Day SPA”. Cechuje go wyjątkowa dbałość o satysfakcję klienta-wyjaśnia Alexey Moguchev, ekspert Polskiego Instytutu Spa i Wellness,  absolwent wydziału biologii Uniwersytetu w Tatarstanie (Rosja) oraz Międzynarodowego Uniwersytetu Maharishi, specjalista w zakresie Ajurwedy, dyrektor wschodnioeuropejskiej filii International Spa School w Moskwie.

Do typowych etnicznych kierunków na amerykańskim rynku Spa &Wellness należą: Temazcal, którego korzenie sięgają państwa Majów oraz hawajski nurt wywodzący się z mistycznej i uzdrowicielskiej tradycji Huny (czytaj także cykl artykułów poświęcony temu tematowi w dziale Wizerunek m.in. https://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=660:huna-tcza-mioci&catid=40:kultura-narodowa&Itemid=65).

W Europie wykorzystuje się zasoby naturalne typu źródła geotermalne i mineralne, blota, zioła. Podstawowe etniczne kierunki lokalne to:

  • Laconicum-łaźnia grecka oraz termy, czyli łaźnia rzymska,
  • sauna fińska, litewska Pirtis, skandynawska Bastu, tradycyjna słowiańska łaźnia i Bania, turecko-węgierskie odmiany łaźni.

W typowym francuskim SPA oferuje się mnóstwo typów masaży natomiast w Niemczech królują rytuały saunowe. Tam do sauny najczęściej chadza się nago.

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej najczęściej buduje się duże obiekty, w których oferuje się różne odmiany Hammamu powstałego w oparciu o ideę term.

W Azji Południowo-Wschodniej króluje:

  • indyjska Ajurweda (masaże, Pankaczarma, joga, medytacje, etc),
  • tradycja tajska-proste i łatwe metody, masaże i ziołolecznictwo,
  • tradycja chińska (bazuje na medycynie starochińskiej i starej chińskiej filozofii, ideach harmonii energii CHI oraz równowadze pierwiastków Ying i Yang, oferuje ekspresowe metody relaksu),
  • oceaniczne, orientalne kierunki tradycji Chin i Indii oraz miejscowych kultów szamańskich (Filipiny, Indonezja, Bali, etc.).

Tamtejszy sektor SPA & Wellness charakteryzuje orientalny klimat, podejście holistyczne i zakorzenienie w tradycji mistycznej.

Dalekowschodni model japoński oparte na harmonijnym połączeniu tradycji z nowoczesnością. Łaźnia japońska ma dwie podstawowe odmiany:

  • wypoczynkowo-relaksacyjny Onsen (oparty na gorących źródłach) oraz
  • higieniczno-towarzyska Sento (łaźnia miejska).

rybkiGR21SPA-niejedno ma imię

Typ miejski-np. Day SPA, salon,

Pomiejski-np. kliniki medyczne, kompleksy łaziebne,

Resorty-np. Destination SPA,

Mieszane-np. Aquaparki, ośrodki na statkach wycieczkowych, Dental SPA.

Fish SPA

Ciekawostką na rynku SPA jest jego nowa odmiana wykorzystująca rybki Garra Rufa.

 

rybki_GR11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment