Otrzymałam zaproszenie V.I.P. na ostatni 23. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE & SPA, który odbył się w Krakowie. Po obejrzeniu stoisk firmowych, pokazów premierowych i wysłuchaniu wykładów doszłam do wniosku, że ostatnie lata w rozwoju kosmetologii to okres przełomowy. Klient może oczekiwać rozwiązań ‘uszytych na miarę’ i skutecznych.
Biodostepność to jeden z poważniejszych problemów z jakimi kosmetologia boryka się od lat. Nie wystarczy mieć działające ‘in vitro’ substancje aktywne jeżeli nie będą działały ‘in vivo’, ponieważ nie będą wnikały w głąb skóry. W największych światowych laboratoriach naukowcy wciąż głowią się nad coraz to nowymi technikami aplikacji, nośnikami i coraz to nowymi technologiami mającymi wprowadzać aktywne substancje zawarte w preparatach kosmetycznych w głąb skóry. Polakom udało się opracować nowatorski patent także i w tej dziedzinie.
– Woda zdeklastrowana to fenomen. Technologię tę opracowali polscy naukowcy we współpracy z białoruskimi. Stamtąd mamy właśnie fizyka. Firma ‘Nanolaboratory Nantes’ powstała w 2007 roku. Oni to właśnie jako pierwsi na świecie zdeklastrowali wodę. Z dużych cząstek wielkości ok. 500 nm, dużych klastrów, uzyskali cząsteczki wielkości 1 nm. Dla porównania średnio włos liczy 80 000 nm, a komórka systemu nerwowego ma 25 nm. Nasza woda 1 m jest doskonałym rozpuszczalnikiem i nośnikiem. Woda jest, była i będzie czynnikiem najważniejszym dla zdrowia czy urody. Nie tylko człowiek nie może funkcjonować bez wody. My produkujemy nasze kosmetyki na bazie nanowody, czyli jej małych cząsteczek. To unikatowe działania, bo nikt na świecie, prócz nas, tego nie potrafi zrobić. Wykorzystanie nanowody gwarantuje transport składników aktywnych do głębokich warstw skóry. Oczywiście inni naukowcy na świecie także zajmują się badaniem nanostruktur jednak udaje im się na mały ułamek sekundy doprowadzić do takiej nanocząsteczki. Naszym naukowcom udało się zdeklastrować wodę w taki sposób, że zachowuje ona swą nanostrukturę przez 60 dni w wodzie kosmetycznej natomiast, gdy połączy się z bazą kosmetyczną zachowuje wielkość około 1 nm do 18 miesięcy. Wszystkie nasze kosmetyki produkujemy z nanowody i na bazie składników naturalnych – opowiadał Stanisław Szymczak, dyrektor ds. dystrybucji w ‘Nanolaboratory Nantes’ podczas 23. Międzynarodowego Kongresu i Targów Kosmetycznych LNE & SPA w Krakowie.
– Istotą naszych kosmetyków jest to, że powstały na bazie nanowody dzięki czemu penetracja składników aktywnych jest większa. Mamy trzy linie kosmetyczne : linię głębokiego nawilżenia, linię do skór problematycznych oraz linię dla skór dojrzałych wymagającej regeneracji, odnowy, poprawy jędrności skóry i kolorytu. Ostatnia z wymienionych, ‘Lift Advance’, to linia na bazie kwasu hialuronowego. Dostała ostatnio nagrodę na targach w Warszawie. Gabinetom kosmetycznym proponujemy z tej linii ampułki z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który pięknie się wchłania. Jak wiadomo kwas hialuronowy to taki rezerwuar wilgoci i wiąże doskonale wodę. Linia na bazie zielonej herbaty i jeżówki nie ma damskiego słodkiego zapachu i jest bardzo dobrze przyjmowana przez mężczyzn – tłumaczyła dalej mgr Mariola Szustak, kosmetolog, główny szkoleniowiec ‘Nantes’ Sp. z o.o.
Aplikacja kosmetyku nierzadko wymaga nie tylko usunięcia warstwy martwych komórek warstwy rogowej za pomocą pilingu, mikrodermabrazji czy oksybrazji, zastosowania ultradźwięków, wykorzystania zjawiska elektroporacji, rozgrzewającej głowicy ciepło-zimno, ale także tak prozaicznych narzędzi jak pędzle. Pędzel pędzlowi nierówny. Z pytaniem o wyjaśnienie tych różnic zwróciłam się do profesjonalistki, na której stosiku firmowym można było nabyć przepiękne pędzle.
-Podstawowe grupy pędzli, które oferujemy to pędzle : do makijażu, pudrów mineralnych i sypkich, do paznokci. Naturalny włos na pędzle pozyskujemy z wyczesywania. Nie mordujemy zwierzątek. Wszystko zależy od tego jak pędzel jest zrobiony. Mamy pędzle z czerwonej kuny, wiewiórki kanadyjskiej, szopa pracza czy kozy. Pędzle różnią się m.in. kształtem. Do kamienia mineralnego najlepszy jest pędzel z szopa pracza, gdyż jego
włos jest najbardziej sprężysty. Wyjątkiem jest podkład, który niszczy naturalne włosie i powoduje jego kruszenie. Tu polecałabym pędzle z włosia syntetycznego – wyjaśniała Małgorzata Pasernak, właścicielka ‘AFP Business International’.
Ilość komórek tłuszczowych w ciągu życia człowieka nie zmienia się, ale gdy przybiera się na wadze zwiększają swa objętość. Wówczas mogą uciskać naczynia krwionośne i nerwy. Gdy powiększone adypocyty uciskają naczynia dochodzi do zmniejszenia perfuzji tkanek, spadku ich natlenowania i zmniejszenia poziomu odpływu produktów przemiany materii. U kobiet tkanka tłuszczowa jest stabilizowana inaczej niż u mężczyzn. Pochewki międzytkankowe stabilizujące ją są inaczej usytuowane co może powodować efekt cellulitu. Potocznie nazywa się go ‘pomarańczową skórką’.
-‘Cytrusowy gaj’ to zabieg antycellulitowy. Bardzo silnie wyszczuplający. Cała gama używanych do niego produktów ma ładny cytrusowy zapach. Wyróżnia je także to, że zawierają dużo różnych rodzajów składników aktywnych działających na różne przyczyny cellulitu. Są to składniki drenujące, poprawiające krążenie, usprawniające przepływ limfy, zapobiegające zastojom wody w tkankach. Przy tym zabiegu wykonujemy masaż bańką chińską i elementy drenażu limfatycznego. Sama miałam wykonywane te zabiegi. Po 6 zabiegach i pielęgnacji domowej preparatem ‘Body Care’ obserwujemy zmniejszenie cellulitu o 1 stopień. To bardzo szybko i bardzo dużo. Oprócz tego, że nasze kosmetyki badane są w niezależnym laboratorium to robimy takie badania dla siebie. Robiliśmy pomiar aparaturą do pomiaru cellulitu. Wyniki wykazały obniżenie poziomu celulitu o jeden stopień – wyjaśniała Aleksandra Stanulewicz, ekspert firmy ‘Bandi’. Sam zabieg można było obejrzeć w sali pokazów premierowych.
Fale radiowe to przełom w kosmetologii. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które oddziałują na tkanki człowieka fale radiowe oddziałują niesłychanie skutecznie, a jednocześnie efekty niepożądane czy efekty uboczne ich zastosowania są niewielkie. Efekty mogą być spektakularne, gdyż fale radiowe powodują rozszerzenie naczyń, a tym samym zwiększają perfuzję tkanek, dopływ tlenu do tkanek, zwiększają metabolizm komórkowy i usuwają zbędne produkty przemiany materii. Jednocześnie fale mogą wpływać na ilość kolagenu, białka, które stanowi o właściwościach biomechanicznych skóry człowieka. Z wiekiem jego ilość i jakość maleje, a fale radiowe pobudzają fibroblasty, komórki macierzyste skóry, do produkcji kolagenu.
-‘Lamprobe’ to urządzenie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy jedyni na rynku jeżeli chodzi o wykorzystanie fali radiowej przy zamykaniu naczyń. Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna. Nie wkłuwamy się tylko delikatnie wykonujemy zabieg. Fala radiowa jest mniej odczuwalna. Energia z fali radiowej jest zdecydowanie lepiej pochłaniana przez hemoglobinę więc mamy lepszą efektywność. Urządzenie to stosuje się do zamykania we wszystkich rodzajach telangiektazji – opowiadała Anna Wnuk, szkoleniowiec firmy ‘Abacosun’.
Maya Kowalczyk
Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).