Kim są współcześni nomadzi cyberprzestrzeni? Bobo, Yetti, Yuppi, Nerd – te gatunki nie budzą już obecnie większego zainteresowania. Wszystko zmienia się i ewoluuje. W pewnych środowiskach jedyną stałą jest zmiana. Podobnie dzieje się w branży urządzeń mobilnych. Tam triumfy święcą takie mobilne urządzenia jak najnowszy smartfon LG Swift 3D P-920 oraz Giki (ang. geek) – jego użytkownicy i twórcy. Wśród pionierów zawsze pojawiają się także celebryci. Z upodobaniem zanurzają się w wirtualną rzeczywistość. Ucieczka od szarości dnia codziennego to dla nich przecież także nic nowego.
Nerds: wczoraj wielcy, dziś zapomniani
Nerd to gatunek ludzki, który najłatwiej spotkać w cyberprzestrzeni lub w sklepie komputerowym. Są to osoby o wysokiej inteligencji, lecz nie nazbyt łatwo nawiązują kontakty z otoczeniem. Na szczeście Nerd ma poczucie humoru. Najczęściej ubiera się w T-shirt z motywami zaczerpniętymi ze ‘Star Trek’a’ i nosi ze sobą dużą torbę lub plecak z kieszeniami na laptop i dyskietki. Jego mieszkanie jest całkowicie skomputeryzowane. Łóżko, szafa czy regały odgrywają w nim marginalne role. W pobliżu łóżka można znaleźć sprzęt elektroniczny do odtwarzania muzyki i gry komputerowe. Jedzenie jest dla niego mniej ważne niż ściągnięcie najnowszych wersji programów. Dlatego też wokół jego stolika komputerowego Nerda często można spotkać filiżankę z kawą i resztki pizzy.
Geeks : eksperci, zawsze na czasie
Dziś mianem Geek nie określa się już kujona. Termin ten nabrał pozytywnego znaczenia. Geek to osoba o wyjątkowo wysokiej inteligencji i bardzo ukierunkowanych zainteresowaniach. Jednym słowem ekspert w swej dziedzinie. Geek to ewolucyjny potomek Nerda. Często zamieszkuje postindustralne lofty, z których tworzy oazy high-tech. Jego miejsce zamieszkania jest ultranowoczesne. Gruntowne porządki? No, jasne, lecz czy w takim nieładzie nie jest przytulniej. Geek nie potrzebuje przecież ogniska domowego, lecz własną domenę. Geeks pracują w firmach informatycznych, elektronicznych i multimedialnych. Mają na swym koncie mnóstwo nadgodzin i pieniędzy. Geek nie spędza życia w pogoni za najnowszymi trendami technologicznymi. On je tworzy. Zawsze przy sobie najbardziej zaawansowane technologicznie designerskie urządzenie mobilne takie jak przykładowo smartfon LG Swift 3D P-920 zapełniony narzędziami do organizacji czasu i rozrywki, grami w 3D, aplikacjami w Augumented Reality. Ceni sobie indywidualizm więc jego smartfon jest przez niego ciągle unowocześniany i indywidualizowany. W odróżnieniu od Nerda prowadzi intensywne życie towarzyskie, oczywiście głównie w cyberprzestrzeni. Znajomości nawiązuje przede wszystkim za pomocą komunikatorów internetowych czy serwisów społecznościowych. LG Swift 3D nie tylko daje swobodę ruchów trzech wymiarach, ale także zapewnia wyjątkowo łatwy, bo bezpośredni dostęp do narzędzi networkingowych takich jak najpopularniejszy w Europie Facebook czy najpopularniejsze za Oceanem Twitter i Google Talk. Wystarczy dotknąć ikonek tych serwisów by znów zanurzyc sie w wirtualnej rzeczywistości – znaleźć się w kręgu znajomych czy zawrzeć nowe znajomości. Reszta serwisów społecznościowych także jest w zasięgu ręki. Wystarczy wyszukać je na przykład przeglądarce Wikitude – pierwszej w świecie trójwymiarowej przeglądarce do przeglądania treści w technologii Augumented Reality 3D. Zawarte tam znajomości Geek rozwija w IRL (ang. in real life), czyli świecie poza siecią.
‘I am addited, and I just cannot get enough’, słyszę z odtwarzacza mp3 w moim smartfonie LG Swift 3D. :-). Jest w tym coś na rzeczy albowiem mam już kolejnego smartfona. Mowa o Huawei Ideos U8500. Wkrótce pierwsze testy benchmarkingowe.
Maya M. Kowalczyk