Napoje w Turcji

 IMG_1183fpNarodowym napojem Turków jest herbata (tur. çay), którą pije się tam w małych szklaneczkach w kształcie kwiatu tulipana. Często mają one uszka by nie poparzyć się gorącym napojem.

 

 IMG_1437a_1Turcy używają do parzenia herbaty specjalnych dwuczęściowych czajników (tur. çaydanlık). Dolny jest większy. Ma zwykle pojemność około 1, 7 l podczas, gdy górny mniejszy – 0, 850 l. Tradycyjnie wykonane są one ze stali nierdzewnej, ale sklepy oferują także nowocześniejsze wersje – czajniki elektryczne z nakładanym na górę porcelanowym czajniczkiem. Po doprowadzeniu do wrzenia wody w dolnym czajniku, część jej wlewa się do mniejszego górnego czajniczka, a następnie wsypuje się do niego liście herbaty. Turcy preferują delektowanie się czarną herbatą rosnącą w łagodnym nadmorskim klimacie, który panuje na wybrzeżu Morza Czarnego. Po zagotowaniu wody w górnym czajniku przygotowany w ten sposób napar wlewa się do szklanek, a następnie dolewa się do nich wody z dolnego czajnika. Zależnie od tego czy herbata ma być słaba (tur. açık) czy też mocna (tur. koyu) wlewa się inne proporcje naparu i wrzącej wody. Pija się ją zwykle z cukrem, który dodaje się już po przygotowaniu naparu.

Kawę po turecku (tur. Türk kahvesi) przygotowuje się w mosiężnych tygielkach. Cukier dodawany jest nie po, lecz w trakcie jej parzenia. Trzeba więc już na wstępie zaznaczyć czy zamawia się kawę mocno słodzoną (tur. çok şekereli), umiarkowanie słodką (tur. orta), z niewielką ilością cukru (tur. az) czy bez cukru (tur. şekersiz). Podawana w Turcji kawa, choć drobno mielona, zwykle nie jest mocna. W niektórych rejonach wrzuca się nawet do filiżanek z zaparzoną kawą całe niezmielone ziarna. Pozostałe na dnie po jej wypiciu fusy służą do … przepowiadania przeszłości (tur. kahve falı). Proces generalizacji marki sprawił, iż kawa parzona na sposób zachodni określana jest często przez Turków mianem Nescafe.

IMG_1375a_1Herbaciarnie i uliczni sprzedawcy herbaty oferują swym klientom również czarną herbatę z samowaru. Równie dużą popularnością co czarna herbata cieszy sie w Turcji bezkofeinowa sztucznie aromatyzowana herbata o smaku jabłkowym (tur. elma çayi), dzikiej rózy (tur. kuşburnu çayı). Na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na przykład w Alanyi pija się herbatę z szałwi (tur. ada çayı). Ma ona jasny słomkowy kolor i bardzo przyjemny zapach.

Aryan, napój jogurtowy mieszany z wodą i z dodatkiem soli, podaje się na przykład do kebapu. Jest on tradycyjnym środkiem na obniżenie ciśnienia.

Najpopularniejszym alkoholem jest raki. Jest to podwójnie destylowana anyżówka. W przeciwieństwie do greckiego ouzo nie jest słodzona. Zarówno ouzo, jak i raki mają 40 – 50 % vol. alkoholu. Turcy mieszają raki w proporcji 1: 1 z wodą i stosują jako lekarstwo. Tylko w takim przypadku, jeżeli nie ma możliwości zastosowania innego zamiennika, Koran pozwala wiernym na wypicie napoju alkoholowego. W tureckich tawernanch i kawiarniach raki podaje się z lodem i szklaneczką wody. Serwuje się ją głównie do przystawek i dań rybnych. W sklepach, IMG_1433a_1kawiarniach, tawernach i restauracjach bez problemu można nabyć piwo (tur. bira) oraz wino (tur. şarap). Szczególnie cenione są marki Kavaklidere oraz Doluca. Białe wino to po turecku beyaz şaraplar, różowe – pembe şaraplar, a czerwone – kirmizi şaraplar.

Ze względu na klimat w Turcji pija się dużo wody (tur. su), wody gazowanej (tur. maden suyu) i świeżo wyciskanych soków owocowych (tur. meyve suyu). Najczęściej jest to sok z pomarańczy (tur. portakal suyu) lub z granatów (tur. nar suyu). By ugasić pragnienie i uzupełnić wyparowującą z organizmu podczas upałów wodę Turcy jedzą również dużo soczystych warzyw i owoców.

 

 Maya Kowalczyk

 Autorka ukończyła  Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

 

Leave a Comment