„MeeT IT” to cykl spotkań organizowanych przez 3S dla menedżerów, specjalistów i sympatyków IT. Spotkania odbywają się w Katowicach w każdy 3. czwartek miesiąca począwszy od października 2012 roku. Tematem pierwszej edycji był „cloud computing”. „Cloud”, czyli chmura to idea, która zastąpiła wiele wcześniejszych koncepcji takich jak : Information System Outsourcing (ISO), Application Outsourcing, Virtulization, Grid Computing, Application Mangement, Hosted Application Mangement, Infrastructure on Demand, Software on Demand, Whatever on Demand, Software as a Service (SaaS), Managed Everything Services, Processing Services, Business Process Outsourcing (BPO), ASP, Offshoring, Best Shoring, Near Shore Sourcing, Hosted Infrastructure Services, Utility Computing … . Według U.S. National Institute of Standards and Technology “cloud computing” to model usługi umożliwiającej sieciowy dostęp na żądanie do wspólnej puli konfigurowalnych zasobów obliczeniowych, które mogą być szybko zamodelowane i udostępnione przy minimalnym wysiłku zarządzania lub integracji usługodawcy.
Charakterystyka chmury :
-
pula zasobów,
-
dostęp sieciowy (pasmo),
-
mierzalne usługi,
-
szybkość i elastyczność,
-
samoobsługa.
Modele usług :
-
Software as a Service,
-
Platform as a service,
-
Infrastructure as a service.
Modele wdrożeń :
-
private cloud,
-
public cloud,
-
hybrid cloud,
-
community cloud.
“Cloud computing” to połączenie wirtualizacji, standaryzacji i automatyki dające możliwości zwiększenia elastyczności przy równoczesnej redukcji kosztów. Świadoma i inteligentna chmura to współdzielone standardowe usługi, gotowe do użycia rozwiązania pakietowe, samoobsługa, elastyczne, dynamiczne i granularne skalowanie, płatności według zużycia, dostęp poprzez internet/IP, standardowy interfejs użytkownika.
Każdy rodzaj chmury ma swoiste aspekty techniczne i biznesowe. I tak chmura prywatna wymaga zaplecza IT, wiedzy i lokalizacji u klienta. Publiczna nie wymaga dużych zasobów IT, umożliwia skalowanie do potrzeb, zaś hybryda to połączenie kolokacji lub WAN z „cloud”. Z punktu widzenia biznesowego chmura prywatna wymaga inwestycji, obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, publiczna jest dostępna na żądanie i ułatwia planowanie, zaś hybrydowa zmniejsza nakłady inwestycyjne i zapewnia równowagę bezpieczeństwa oraz skalowalności. Najpopularniejszymi powodami migracji są :
-
wzrost kosztów utrzymywania serwerów, ich modernizacji i wymiany na nowe,
-
koszty utrzymywania „zapasu mocy”,
-
ograniczenia technologiczne.
Wymieniane przez użytkowników korzyści z wdrożenia to zarówno korzyści ekonomiczne (m.in. : ograniczenie kosztów utrzymania infrastruktury serwerowej) oraz technologiczne (m.in. : zwiększenie wydajności, przeskok technologiczny, bezpieczeństwo, skalowalność rozwiązań).
Już wkrótce rozmowa na temat “cloud computing” z Michałem Grzegorzewskim, Managed Services Managerem w Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o. oraz relacja ze spotkań „Technologicznie w przyszłość”, w których uczestniczę. Zapraszamy już dziś!
Maya M. Kowalczyk