8. WTA General Assembly-Gliwice

wtalogo-jpg_1World Technopolis Association (WTA) Światowe Stowarzyszenie Technopolii – to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Daejeon w Korei Południowej, do której należy kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych technologicznie światowych ośrodków rozwoju.

Stowarzyszenie liczy 80 członków z 40 państw świata, rekrutują się oni głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też z Europy, m.in. z niemieckiego Frankfurtu i Heidelbergu, szwedzkiej Uppsali czy francuskiego Lille.

Gliwice to jedyne, jak dotąd, miasto w Polsce, któremu zaproponowano członkowstwo w Światowym Stowarzyszeniu Technopolii. W 2004 r. zarekomendowała je szwedzka Uppsala naleząca do WTA od momentu założenia (1998 r.). Włączenie Gliwic do WTA nastapiło w roku 2005.

wta_net_001_1Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA.

Częścią posiedzenia WTA (World Technopolis Association) był w tym roku “Dzień Nauki i Przemysłu”. Do Gliwic zjechali delegaci z najbardziej rozwiniętych technologicznie miast świata. Wydarzenie było współfinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” oraz przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu “Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego”.

Ideą „Dnia Nauki i Przemysłu” jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek rozwojowo – badawczych oraz ich osiągnięć. Projekt przyczynia się do propagowania innowacji technologicznych i naukowych, a także do wzrostu zainteresowania mieszkańców Gliwic oraz miast sąsiadujących działaniami oraz rozwojem przedsiębiorczości na terenie województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich, pracowników naukowych Uczelni, przedsiębiorców, studentów, a także zainteresowanych nowinkami ze świata nauki i techniki mieszkańców regionu. Podczas targów zaprezentowano m.in. wirtualną salę operacyjną, służąca do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Jest to wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii, powstały w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Przedmiotem ekspozycji Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM było  m.in. prototypowe urządzenie do rehabilitacji narządu ruchu. Firma EgzoTech zaprezentowała natomiast sprzęt do zrobotyzowanej rehabilitacji, jednoosiowy egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem.

IMG_3882IMG_3876IMG_3883

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć bolidy, skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych: Smart Power, który zbudował bolid na światowe wyścigi Shell Eco-marathon 2012 oraz Silesian Greenpower, którego zespół zajął 6 miejsce, w 2011 2 miejsce, będąc blisko zwycięstwa w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge 2010, a w 2012 wystawiając dwa samochody do startu zajął 1 i 2 miejsce. Zaprezentowane zostały również różne roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych. Firma i3D wprowadziła zaś uczestników wydarzenia w wirtualną rzeczywistość.

Leave a Comment