Słońce do kontroli

 Bioderma_patrol_fpRumień słoneczny, znamiona płaskie, plamy soczewicowate słoneczne, ostóda, wielopostaciowe osutki świetlne, odczyny fototoksyczne, pokrzywka sloneczna, toczeń rumieniowaty, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, czerniak złośliwy, fotostarzenie, udar słoneczny, odwodnienie … – to tylko niektóre skutki ekspozycji na promieniowanie słoneczne bez właściwego zabezpieczenia.

 Promieniowanie UV, które dociera do powierzchni Ziemi dzieli się na dwa zakresy : UVB (290-320 nm) i UVA (320-400 nm).  Obydwa rodzaje promieniowania powodują zmiany w skórze. Promieniowanie UVB jest mniej groźne. Stanowi zaledwie 0,1 % całego promieniowania słonecznego docierającego do naszej planety, a większość tych promieni zatrzymywana jest na poziomie naskórka, wywołując podrażnienia, a w większych dawkach – poważne oparzenia uszkodzenia bariery naskórkowej, zaburzenia bilansu wodnego skóry i udar słoneczny. Skutki promieniowania UVA są znacznie groźniejsze. Te 4 %promieniowania słonecznego wnika znacznie głębiej w głąb skóry, a do tego nasila skutki promieniowania UVB. Docierając do skóry właściwej, uszkadza białka fibrylarne (kolagen i elastynę) oraz ściany naczyń krwionośnych. UVA to nie tylko znamiona płaskie (pieprzyki) i plamy soczewicowate słoneczne, ale także znacznie groźniejsze fotodermatozy oraz nowotwory, w tym rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy i czerniak złośliwy. Wywoływane przez promieniowanie UV zmiany nowotworowe wynikają zarówno z uszkodzeń w materiale genetycznym oraz pośrednio z uaktywniania w skórze wolnych rodników – aktywnych cząsteczek uszkadzających wszystkie struktury komórkowe. Ponadto zarówno UVA, jaki UVB powoduje tak zwaną elastoze posłoneczną, czyli gromadzenie się w skórze właściwej zbitej, pogrubiałej masy włókien sprężystych. Uszkodzenia te są także przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry. Fotostarzenie wywoływane jest również poprzez promieniowanie podczerwone i światło widzialne. Ciemne strony promieniowanie podczerwonego to odwodnienie, przegrzanie i udar słoneczny.

By zawsze znajdować się po jasnej stronie mocy trzeba zadbać o właściwą fotoochronę, nie tylko latem i nie tylko podczas egzotycznych wojaży. Zdaniem ekspertów z Laboratoire Dermatologique BIODERMA dobre nawyki w kontakcie ze słońcem to :

1.      Regularne badanie zmian skórnych u lekarza dermatologa.

2.      Określenie własnego fototypu.

3.      Dopasowanie fotoochrony do fototypu i rodzaju skóry

4.      Indywidualny wybór filtra w zależności od miejsca, w którym się przebywa i warunków pogodowych, jakie tam panują.

(Czytaj także : http://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=79:flirtowanie-z-filtrami&catid=49:w-podroy&Itemid=80)

Szczególną ostrożność w kontakcie ze słońcem należy zachować podczas pierwszych dni intensywniejszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Oznacza to stosowanie na twarz i odsłonięte części ciała preparatów słonecznych ze stosunkowo wysokim filtrem. Na opakowaniach kosmetyków słonecznych warto zwracać uwagę nie tylko na wysokość faktora ochrony SPF, ale także na oznaczenie ochrony przed UVA i wolnymi rodnikami. Ostrzeżenie to dotyczy bezwarunkowo osób o jasnej karnacji, czyli fototypie I lub II, u których zapasy melaniny w ziarnistościach komórek barwnikowych są niewystarczające. Opalenizna, choć tak ładnie wygląda na ciele to nic innego jak reakcja obronna organizmu. Zwiększona produkcja melaniny w melanocytach rozpoczyna się dopiero po kilku dobach. Wtedy dopiero za jej pomocą organizm rozpoczyna ‘walkę’ ze szkodliwymi promieniami. Jednak przy intensywnej ekspozycji na słońce musimy pamiętać by stale mu w tym pomagać.

Pogoda na SPF

To jasne jak słonce, że nie tylko jadąc na wakacje musimy pamiętać o wspomaganiu własnego organizmu by móc całkowicie bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw słońca. Właściwie przez cały rok, nawet mieszczuchy, muszą stosować kremy z filtrem SPF 15. Gdy letnią porą słońce zaczyna operować coraz mocniej wtedy można wybrać jedną z dwóch metod. W obu z nich w pierwszych dniach przyda się kosmetyk z bardzo wysokim faktorem ochrony słonecznej 50 +. Jeżeli zdecydujemy się na samoopalacz czy krem koloryzujący preparat taki możemy z powodzeniem stosować całe lato ciesząc się złotawym odcieniem skóry. Wariant ten polecany jest osobom z cerą wrażliwą i naczyniową, skłonnościami do przebarwień, schorzeniami typu trądzik różowaty, melazma, kobietom stosującym preparaty hormonalne, niemowlętom i dzieciom. Druga opcja przewiduje zmniejszenie faktora ochrony przeciwsłonecznej po upływie pierwszych dni intensywniejszej ekspozycji na nieco niższy. W opracowaniu indywidualnego programu ochrony przeciwsłonecznej pomocna może być aplikacja ‘Pogoda na SPF’, opracowana przy współpracy ekspertów meteorologii i dermatologii, na zlecenie Laboratoire Dermatologique BIODERMA. Co roku podczas kampanii edukacyjnej ‘Słoneczny Patrol dla Skóry’ można indywidualnie dobrać sobie wysokość filtra ochronnego, adekwatnie do wymogów konkretnej lokalizacji. Dla tych, którzy mają na swej skórze niepokojące zmiany Laboratoire Dermatologique BIODERMA funduje także zaproszenia na bezpłatne badania w gabinetach dermatologicznych.

„Większość z nas zaczyna myśleć o ochronie przeciwsłonecznej dopiero wtedy, gdy wybiera się w wakacyjną podróż. Często zapominamy jednak, że promienie słoneczne oddziałują na naszą skórę nie tylko na nadmorskiej plaży czy wysoko w górach, ale także w mieście. Stąd filtr ochronny powinniśmy stosować zawsze wtedy, gdy świeci słońce. Tak, jak parasola używamy zawsze wtedy, gdy pada deszcz. Planowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej powinno być naturalnym nawykiem świadomego Pacjenta” – podkreśla Ewa Rychlik z Laboratoire Dermatologique BIODERMA.

Oręże do walki

Wspaniałym orężem do walki z ciemną mocą promieniowania słonecznego są produkty wzmacniające naturalny system obronny skóry ‘Photoderm’ Laboratoire Dermatologique BIODERMA.

Kompleks BIOPROTECTION®

W odpowiedzi na pojawiające się coraz częściej doniesienia naukowców, alarmujące że filtry to zbyt mało, aby ochronić struktury komórkowe przed działaniem promieniowania UV, Bioderma rozpoczęła poszukiwanie najlepszych rozwiązań w dziedzinie fotoprotekcji. W wyniku badań Bioderma opracowała optymalne połączenie 2 składników : ectoiny i mannitolu, które zostało opatentowane pod nazwą BIOPROTECTION®. Ectoina jest naturalną cząsteczką wytwarzaną przez bakterie żyjące w ekstremalnym środowisku pustynnym. Działa ona jak tarcza ochronna, zapobiegająca uszkodzeniom komórki związanym z działaniem promieni UV, przegrzaniem oraz utratą wody. Mannitol to pochodna otrzymywana z wyciągu z jesionu. Ma bardzo silne własności usuwania wolnych rodników – kilkukrotnie silniejsze niż witamina E. Kompleks BIOPROTECTION® działa na poziomie komórki, stymulując i chroniąc naturalny system obronny skóry, zabezpieczając przed zmianami w obrębie DNA i opóźniając fotostarzenie się skóry. Kosmetyki Photoderm jako jedyne na rynku zawierają to innowacyjne rozwiązanie i dzięki temu w 99, 6% chronią DNA komórkowe.

Kombinacja 4 filtrów

Preparaty Photoderm zawierają optymalną kombinację 4 filtrów UVA-UVB, dobranych ze względu na ich skuteczność i doskonałą tolerancję : Tinosorb® M, Tinosorb® S, Octokrylen, Butyl-metoxy-dibenzoyle-methane.

Wyjątkowa skuteczność : maksymalna długość fali λc = 379nm.

Fotostabilność

Preparaty Photoderm – poddane działaniu promieni słonecznych – wykazują bardzo wysokie właściwości ochronne, niezmienne przez długi okres czasu.

Łatwa aplikacja

Kosmetyki z serii Photoderm charakteryzują się lekką, jedwabistą konsystencją, wyjątkowo łatwo się rozprowadzają i nie pozostawiają na skórze białego filmu.

Nowinki

Ochronny podkład mineralny Photoderm MAX Compact (SPF 50+ / UVA 24), zapewniający skuteczną ochronę przed promieniami UV oraz służący jako podkład pod makijaż. 100% filtr mineralny. Dostępny w dwóch odcieniach (jasnym i ciemnym). Cena ok. 83 zł

Nawilżający samoopalacz w sprayu Photoderm Autobronzant – pierwszy samoopalacz w mgiełce, posiadający właściwości nawilżające i chroniące skórę przed uszkodzeniem. Cena ok. 67 zł

Photoderm BRONZ – spray przyspieszający opalanie – pierwszy filtr o podwójnym działaniu : stymuluje powstawanie naturalnej opalenizny poprzez zwiększenie produkcji melaniny oraz chroni DNA komórek naskórka przed szkodliwym działaniem słońca. Cena ok. 90 zł / SPF15 i ok. 92 zł / SPF30.

 Maya Kowalczyk

 Z wykorzystaniem materiałów Laboratoire Dermatologique BIODERMA.

 Autorka ukończyła  Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

 

 

 

Dodaj komentarz