Rzecz o uśmiechu (część II)

 duda6Orbiterem Akatsuki na Venus, a wczoraj za pomocą łazika Curiosity na Marsa, przesłaliśmy wiadmość z naszego portalu: „Just visit Business Relations”. Podczas wywiadu z dr. Mariuszem Dudą byłam ciekawa czy w „DudaClinic” także wykorzystuje się kosmiczne technologie. -Tak, coraz więcej. Przykładowo nanotechnologie. Dla mnie kosmosem w implantologii stomatologicznej i protetyce są metody CAD/CAM. To, że coraz więcej rzeczy możemy zaplanować w komputerze, wirtualnie, zamiast wycisku zeskanować pole protetyczne, prześwietlić pacjenta, mamy tomografię komputerową żeby dokładnie zobaczyć co jest  w środku, systemy do nawigacji implantologicznej i przygotowujemy wcześniej szablony. Wprowadzając implanty poprzez te szablony nie musimy rozcinać dziąseł. Wiemy jednocześnie co jest w środku i co zostało zaplanowane. W laboratoriach protetycznych też rewolucja. Coraz więcej rzeczy jest wycinanych-wyjaśnia dr M. Duda z „DudaClinic”.

Czytaj także: http://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1020:rzecz-o-umiechu&catid=48:wizerunek&Itemid=79

Venus-Wycinane są na przykład struktury cyrkonu czy metalu jako podbudowy pod korony lub mosty. Są to bardzo precyzyjne prace. Wycinany metal ma lepsze właściwości niż odlewany. Niejednokrotnie skraca to czas przygotowania i eliminuje błędy związane z tradycyjnymi metodami obróbki metalu, cyrkonu czy porcelany. Ostatnie lata są nowatorskie. Na kongresach i seminariach widzimy dużo nowych technologii, ale nie można też dać się zwariować. Nie wszystko to co najnowsze jest najlepsze i sprawdzone na 100 %. Trzeba znaleźć własną drogę co chcemy zastosować dla dobra pacjenta-dodaje zapytany o wpływ kosmicznych technologii na współczesną dentystykę.

 

Ile braków zębowych można uzupełniać wszczepami zębowymi?

Implantami możemy uzupełnić każdy rodzaj braku zębowego jeżeli tylko mamy odpowiednią ilość kości. Możemy uzupełnić brak pojedynczego zęba, kilku zębów, cały łuk szczęki górnej czy dolnej czy też braki wszystkich zębów. Wykonujemy zabiegi, które polegają na pełnej rekonstrukcji, czyli wprowadzamy na przykład 8 implantów na górze i 8 na dole. Bierzemy wyciski i w tym samym lub następnym dniu przygotowujemy tymczasowe mosty. Po zabiegu jesteśmy w stanie zrekonstruować na tymczasowych mostach pełne uzębienie. Do osiągnięcia ostatecznego celu jest jeszcze daleko, bo implanty będą się wygajać przez następne pół roku, a przez następne 2 miesiące dokonujemy pełnej odbudowy uzębienia wykonując korony i mosty na tych implantach. To przypadki ekstremalne, ale także w rozwiązywaniu takich problemów mamy w naszej klinice duże doświadczenie. Trudność polega raczej nie na ilości wszczepianych implantów, ale odpowiedniego ich zaplanowania, ich pozycji, kąta i rehabilitacji protetycznej, ale magia w stomatologii i implantologii jest możliwa. Możemy pacjentowi bez zębów przywrócić wszystkie zęby. Żaden z zabiegów chirurgii plastycznej nie jest aż tak trwały jak prace lekarza dentysty. Jeśli odbuduje się zęby na koronach to przez lata wyglądają one podobnie. My jesteśmy w stanie zrobić zęby niezgodne z wiekiem jeżeli chodzi o kolor, kształt czy stopień starcia. Osobie w wieku lat 60-ciu jesteśmy w stanie odbudować zęby takie jakie ma osoba w wieku lat 20-tu. W sposób przewidywalny i trwały możemy przywrócić młodość.

duda5Nie wiek, lecz stan kości jest ograniczeniem dla wszczepów zębowych. Jakie parametry charakteryzują kość idealną dla implantologa stomatologicznego?

Kość składa się z części kortykalnej i części gąbczastej, która jest wewnątrz. Jest ona unerwiona od wewnątrz poprzez część gąbczastą, jak i od zewnątrz poprzez błonę śluzową, którą jest pokryta od zewnątrz. Czym lepsze jest ukrwienie kości tym lepiej nadaje się ona do implantacji. Używając podziału na kości D1, D2, D3, D4 to są to kości stopniowo coraz rzadsze jeśli chodzi o ich gęstość. Przykładowo kość D1 z okolicy bródki jest bardzo twarda i ubita. Jeżeli wprowadzimy implant to będzie bardzo sztywny i stabilny, ale ukrwienie dookoła jest nie za duże. My jako implantolodzy chcielibyśmy mieć kość idealną, czyli taką pomiędzy D2 a D3, czyli średniotwardą, a dobrze unaczynioną. Możemy więc uzyskać zarówno stabilizację pierwotną, jak i mamy ogromne szanse, że proces gojenia się i trwałego połączenia metalu z kością kościozrostem, czyli osteointegracja przebiegnie bez zakłóceń.

Czy charakterystyka kości zmienia się z wiekiem?

Tak. Przede wszystkim zmienia się ich kształt. Kość zanika i mamy coraz mniej miejsca na implantacje. Inaczej wygląda kość osoby, która ma zęby naturalne, a inaczej tej, która ma wprowadzone implanty. Z tymi kwestiami technicznymi także sobie radzimy.

Czy implantami możemy posługiwać się tak jak zębami?

Mamy pacjentów z pełną rekonstrukcją zgryzu. Okres przyzwyczajenia nie trwa długo, bo bardziej trzeba przyzwyczaić się do nowych warunków zgryzowych i tego, że pojawiły się wszczepy zębowe. Nie namawiamy by otwierać implantami butelki, ale jak najbardziej namawiamy by, gdy implanty są już mocno zintegrowane używać ich jak własnych zębów.

Czy implanty dla kobiet są krótsze od tych dla mężczyzn?

Nie, wszystko zależy od wielkości kości. Implanty powinny mieć długość 12 mm. Jeżeli jest mniej kości można wstawić implant o długości 10 mm, a poniżej 10 mm mówimy o implantach krótkich. Czym dłuższy i szerszy implant tym lepiej będzie się trzymał i stabilizował uzupelnienia implantoprotetyczne na przykład mosty.

Jak wygląda codzienna higiena jamy ustnej u osób z implantami i uzupełnieniami implantoprotetycznymi?

Normalnie. Stosuje się szczoteczkę, pastę i płukankę do zębów. Chodzi o to by była staranna i regularna.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 Rozmawiała Maya M. Kowalczyk

Dr Mariusz Duda to specjalista chirurg stomatolog, implantolog, Diplomate ICOI to m. in. współzałożyciel i aktualny prezydent  PSI-Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, wiceprezydent ICOI-International Congress of Oral Implantologists, wiceprezydent DGOI-Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę, przedstawiciel Advanced Credential Comission ICOI na Polskę, wykładowca cyklu szkoleniowego Curriculum Implantologii Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, współpracownik New York University College of Dentistry-Linhart Continuing Dental Education Program „Current Concepts in American Dentistry”.

Wkrótce kolejna część rozmowy z dr. M. Dudą. Zapraszamy!

Duda101

„DudaClinic” Implantologia i Stomatologia Estetyczna mieści się przy ulicy Pawła Kołodzieja 8 w Katowicach-Murckach.

 

 

Dodaj komentarz