Kwas chlebowy

Kwas chlebowy to słowiański wynalazek. Wraz z przyjęciem Chrześcijaństwa przez księcia Kijowa Władimira w roku 989 dotarł do Europy. Od XVI w. stanowi narodowy napitek Rosjan i Ukraińców. Popularny jest także na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i we wschodniej części Chin. Przyrządza się go z j wody z dodatkiem cukru, soku owocowego lub brzozowego, rodzynek, owoców, mięty, chleba razowego lub żytniego oraz drożdży. Zależnie od czasu i temperatury fermentacji można go warzyć na sposób pół-słodki lub wytrawny. Razowy Kwas Chlebowy to napój gazowany, który powstaje wyłącznie z naturalnych składników – krystalicznej wody oraz słodów: żytniego i jęczmiennego. Nie zawiera konserwantów, nie jest sztucznie dosładzany i barwiony. Nawet gaz jest w nim naturalny.

 

Zazwyczaj kwas chlebowy zawiera od 0,7 do 2,2 % obj. alkoholu, jego gęstość kwasu wynosi do 1,016 g/cm³, natomiast stosunek zawartego w nim kwasu mlekowego do objętości całego napoju wynosi 0,18- 0,48%. Ma wysoką zawartość drożdży i niski współczynnik odczynu bakteryjnego.

W dawnych czasach każdy ród posiadał własną recepturę na ten napój. W średniowieczu w Rosji podawano go do niemalże każdej potrawy. Jest smaczny, orzeźwia, doskonale gasi pragnienie i ma działanie prozdrowotne dzięki zawartości witamin B i C, enzymów i bakterii kwasu mlekowego oraz szeregu składnikom mineralnym.  

Dodaj komentarz