Luffa

 trukwa1Wysuszona luffa, czyli gąbczak znajduje zastosowanie w kosmetologii jako gąbka roślina, a starta stanowi składnik kosmetyków peelingujących, na przykład mleczka oczyszczającego z Gąbką Loofah z linii red tea & fig amerykańskiej firmy Mary Kay. Marynowana trukwa jest smacznym dodatkiem do sushi. Przygotowane z nią futomaki mają nieco słodki smak. Można jej skosztować na przykład w gliwickiej PAPAYA Thai Resturant& Sushi Bar.

Trukwa (Luffa Mill.) to rodzaj jednorocznych pnączy z rodziny dyniowatych, występujących w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Obejmuje on 8 gatunków spośród  których kilka uprawia się jako rośliny użytkowe o różnorodnych zastosowaniach. I tak, głównie w Azji i Afryce, owoce trukwy egipskiej (Luffa aegyptiaca) oraz ostrokątnej (L. acutangula) są uprawiane, zbierane przed dojrzeniem i spożywane jako warzywa. Po wysuszeniu zwane są „gąbkami roślinnymi”. Mają różny stopień szorstkości i używane są do szorowania naczyń, czyszczenia ubrań i mycia ciała.

trukwa2trukwa3

Pnącza trukwy maja wąsy czepne. Jej kwiaty są żółte, owoce cylindryczne do 30 cm długości. Owocnia na zewnątrz skórzasta, wewnątrz zawiera tkankę silnie włóknistą.

Trukwa egipska (Luffa cylindrica) to gatunek występujący w stanie naturalnym w Azji i Ameryce. Rośnie tam na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Łodyga jednopienna, osiąga długość do 6 m. Roślina pnie się za pomocą wąsów czepnych. Liście 5-7 klapowe, ogonkowe. Kwiaty duże, lejkowate i żółte. Owocem jest jagoda. Owoc jest długości do 40 cm, walcowaty i zielony. Nasiona są płaskie i szerokojajowate. Długość czarnych, matowych nasion wynosi około 40 mm. Roślina ma jadalne młode liście i młode owoce. Oprócz tego roślinę wykorzystuje się przemysłowo. Z owoców, z wysuszonej gęstej sieci wiązek przewodzących uzyskuje się tzw. „gąbki roślinne”, mięknące w wodzie. Materiał ten wykorzystuje się jako wkładki do obuwia, siodeł, czapek, na koszyki itd. Trukwa egipska uprawiana też jest jako ozdobna roślina parkowa w strefach ciepłych lub szklarniowa w strefach umiarkowanych. Obecnie roślinę tę uprawia się w strefach tropikalnych i subtropikalnych.

Trukwa ostrokątna, czyli gąbczak kanciasty (Luffa acutangula) to  jednoroczna roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Azji. Pokrój rośliny jest bardzo podobny do trukwy egipskiej. Jednakże owoce są odmiennego kształtu. Owoce są maczugowate, o długości dochodzącej do 30 cm i o 10 ostrych, oskrzydlonych krawędziach. Jadalne są młode owoce. Korzenie, owoce i olej z nasion są wykorzystywane leczniczo.

 

 

Dodaj komentarz