Business-Relations.pl

Krysyna Janda gościem festiwalu REGIOFUN 2015

Krystyna Janda będzie gościem Ogrodu gwiazd tegorocznego festiwalu REGIOFUN 2015.

 

 

Czytaj także: Kalendarium, Jury pełen metraż, Jury krótki metraż

Krystyna Janda. Aktorka, reżyserka, felietonista, dyrektorka artystyczna dwóch teatrów warszawskich, prezes Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury.

Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I stopnia i Studium Baletowe przy Operetce Warszawskiej. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów, w spektaklu  Teatru TV Trzy siostry Antoniego Czechowa rolą  Maszy. Debitem teatralnym były,  Aniela w Ślubach panieńskich  w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w Portrecie Doriana Graya Oskara Wilda w Teatrze Małym.  Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się  w  filmie Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru. Od lat 80. gra i pracuje nieprzerwanie. W teatrze zagrała ponad 60 ról – od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego, polskiego i światowego. W swoim repertuarze ma wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także ponad 45 ról – od klasycznych do współczesnych – w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona  Złotą Palmą  na festiwalu w Cannes za role w filmie Przesłuchanie i Medalem  Karola Wielkiego w dziedzinie kultury, za wkład w zjednoczenie Europy. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony i dziennik internetowy, wydaje płyty i książki. Została wielokrotnie nagrodzona jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. Na koniec wieku XX przyznano jej w plebiscycie magazynu Polityka, tytuł najwybitniejszej aktorki stulecia kinematografii polskiej.  W 2005 roku podjęła jako jedna z pierwszych wyzwanie stworzenia teatru działającego niezależnie od struktur państwowych, czym zmieniła rzeczywistość teatralną w Polsce. W tym celu założyła Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, której jest fundatorką i prezesem. Jej Fundacja stworzyła dwa teatry warszawskie,  których jest dyrektorem artystycznym, Teatr Polonia i Och -Teatr.  W roku 2014 została uhonorowana tytułem Człowieka Wolności 25-lecia,  w dziedzinie sztuki. 

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon:

784 110 782