Lynchowski

 Przymiotnik ‘lynchowski’ to metafora niezwykłego języka filmowego odwołującego się do elementów surrealistycznych, wariacji na temat ludzkiej podIMG_2538fpświadomości, marzeń i fobii.

 

 IMG_2541_1W ramach tegorocznego festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris w katowickim Rondzie Sztuki zorganizowano wystawę fotografii i litografii Davida Lyncha. Ten znany dziś na całym świecie amerykański reżyser i artysta wizualny rozpoczynał swą karierę od malarstwa i animacji.

W pokazanych na wystawie pracach wyraźnie widać inspirację ekspresjonistycznym duchem austriackiego malarza Oskara Kokoschki, fascynacje sposobem przedstawiania przestrzeni z obrazów Francisa Bacona, twórczością Franza Kafki oraz światem snów Edwarda Hoppera.

Zaprezentowane na wystawie fotografie pochodzą także z cyklu ‘Inland Empire’ : serii ‘Woman and Factories’, zrealizowanej podczas pobytu artysty w Łodzi oraz serii aktów ‘Distorted Nudes’. ‘Woman and Factories’ to biało – czarne fotografie stanowiące wyraz fascynacji kulturą industrialną. Ograniczona kolorystyka podkreśla próby dotarcia do ich najmroczniejszych zakamarków i tajemnic. Na fotografiach z serii ‘Distorted Nudes’ widać monochromatyczne, surrealistyczne sylwetki kobiet. Lynch stworzył je modyfikując w Photoshopie XIX – wieczne fotogramy. W Rondzie Sztuki można także obejrzeć litografie zrealizowane w Item Editions w Paryżu w latach 2007 – 2009, w tym serię ‘Paris Suite’ oraz kamień litograficzny wykorzysIMG_2539_1tywany do tworzenia litografii ‘Insect Bites Women’. Jest on eksponowany na stojaku zaprojektowanym przez artystę.

Przejście od dwuwymiarowej przestrzeni płótna do trzeciego wymiaru kina stanowią filmy krótkometrażowe. W ramach wystawy prezentowane są dzieła z cyklu ‘The Short Films of David Lynch’ oraz ‘Lime Green Box Set’. Bardzo ciekawym dziełem poruszającym problem posługiwania się stereotypami w kontaktach międzynarodowych jest film ‘The Cowboys and the Frenchmen’.

David Lynch to najważniejszy współczesny awangardzista amerykański. Znany wszystkim przymiotnik ‘lynchowski’ oznacza niezwykły język filmowy odwołujący się do elementów surrealistycznych, wariacji na temat ludzkiej podświadomości, marzeń i fobii. W dziełach Lyncha ważką rolę odgrywają postaci, światło, montaż i muzyka.

 Maya Kowalczyk

IMG_2546_1IMG_2547_1

 

Dodaj komentarz