Współpraca gospodarcza Europa-Wschód

Współpraca gospodarcza z krajami Unii Celnej, a przede wszystkim z Rosją, to obecnie jeden z bardziej palących tematów. Dynamika zmian we współczesnych relacjach politycznych Unii Europejskiej z państwami wschodu determinuje obecny i przyszły kształt relacji gospodarczych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dlatego warto i należy pytać o perspektywy takiej współpracy, o możliwe kierunki rozwoju, a także prawne, instytucjonalne i kulturowe jej aspekty. Zaproszeni na panel eksperci skupią się także wokół tego, jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wykorzystać obecną sytuację gospodarczą na wschodzie i jakie warunki muszą spełnić rządy, instytucje otoczenia biznesu i sami przedsiębiorcy, by pogłębić współpracę Unii Europejskiej, krajów Europy Środkowej ze Wschodem.

Do dyskusji w kontekście powyższych zagadnień zaproszeni zostali  m.in. Jekatierina Bieliakowa, Minister, Przedstawiciel Handlowy Federacji Rosyjskiej w RP, Kazimierz Marcinkiewicz, Prezes Zarządu Izby, Prezes Towarzystwa Gospodarczego Polska Rosja, Marek Ociepka, Radca, Minister – WPHI w Moskwie.

Strefa wolnego handlu między UE a USA również na Kongresie

Wśród paneli tematycznych podczas IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw nie zabraknie także tematów związanych z nowymi możliwościami, jakie daje negocjowana od 2013 roku strefa wolnego handlu między krajami UE, a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Wejście w życie traktatu stworzy lepsze warunki do eksportu europejskich towarów na amerykański rynek np. poprzez zniesienie barier wynikających z odmiennych regulacji technicznych. Eksperci omawiać będą także kwestie kontaktów i poszukiwania partnerów biznesowych zza Oceanu, jak również przygotowanie polskich przedsiębiorstw na otwarcie nowego rynku.

Dodaj komentarz