Business-Relations.pl

Gotowi na kolejne wyzwania

Celem Forum było stworzenie platformy umożliwiającej zacieśnienie współpracy między partnerami biznesowymi, sektorem naukowo-badawczym, władzami regionalnymi, w tym stroną samorządową w zakresie realizacji, zarządzania  i finansowania wspólnych inicjatyw gospodarczych.

Podczas spotkania strona polska zaprezentowała założenia Regionalnego Programu Operacyjnego dla Śląska na lata 2014-2020, możliwości inwestowania w Katowickiej Strefie Ekonomicznej, ułatwienia jakie oferuje inwestorom region Bieruńsko-Lędziński oraz kierunki wspierania nowych inwestycji na poziomie lokalnym. –Dobrze potrafimy wypośrodkować pomiędzy tradycją a nowoczesnością-mówił Piotr Spyra, Wojewoda Śląski. Podkreślając atuty jakie stwarza region dla działalności gospodarczej wymieniono m.in.: korzystne położenie geopolityczne, dobrze rozwiniętą infrastrukturę logistyczną, wysoko wykwalifikowane kadry, ośrodki naukowo-badawcze, olbrzymi potencjał i chłonność rynku, wysoki poziom uprzemysłowienia i urbanizacji oraz atrakcyjne zachęty inwestycyjne. –Dla biznesów, które poszukują wsparcia Katowicka Specjalna Strefa Ekonomicznej jest idealnym rozwiązaniem-zapewniał jej Prezes Piotr Wojaczek.

Wielokrotnie podkreślano, iż Włoscy przedsiębiorcy są istotnym partnerem dla gospodarki polskiej i województwa śląskiego. Na Polsko-Włoskim Forum Gospodarczym stronę włoską reprezentowali przede wszystkim przedstawiciele biznesu. O rozwoju i inwestycjach w Polsce mówili m.in. przedstawiciele Brembo Sp. z o.o., Avio Polska, Argol Villanova i Pekao S.A. Wymieniając szanse jakie daje włoskim firmom Polska prelegenci wspominali o: umiejscowieniu w centrum Europy, konkurencyjnych kosztach surowców i energii, dobrze wykształconym personelu oraz zachętach dla inwestorów takich jak specjalne strefy ekonomiczne, ulgi podatkowe i fundusze europejskie.

–Dużo bardziej opłaca nam się produkować w Europie na Europę i w Stanach na rynek amerykański. Nie chcemy przenosić produkcji do Chin-deklarował Enrico Bologna, Dyrektor Generalny Brembo Sp. z o.o. O złych doświadczeniach z potężnym, lecz w przeważającej większości oferującym niską jakość rynkiem chińskim mówił także przedstawiciel sektora bankowego. –Jedno z naszych centrów BPO przeniesiono do Chin, lecz po kilku tygodniach działalności zadecydowano o powrocie do Krakowa, bo spadek jakości usług był tak znaczny-opowiadał Marcin Mrowiec, Główny Ekonomista Pekao S.A.

Debaty o wzajemnych polsko-włoskich relacjach, sytuacji gospodarczej-społecznej i perspektywach rozwoju zakończyły się wypracowaniem wspólnych rozwiązań.

Udział w Forum dostarczył wielu inspiracji do działania, a także stworzył okazję do zawarcia i rozwoju wielotorowych i długofalowych form współpracy.

 Maya M. Kowalczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon:

784 110 782